Ambasadorja Peleg: Gëzuar Muajin e Ramazanit!

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Kryegjyshatën Botërore të Bektashinjve


Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Kryegjyshatën Botërore të Bektashinjve, ku iu uroi Baba Mondit festën e Sulltan Nevruzit.

POSTIMI I AMBASADORES PELEG

Teksa Tirana ishte veshur për të festuar Nevruzin, ne vizituam udhëheqësin e Komunitetit Bekteshi të Shqipërisë për t’i uruar atij Sulltan Nevruzin.

Është gjithashtu një mundësi e shkëlqyer për të uruar miqtë dhe kolegët tanë myslimanë në Shqipëri dhe Izrael dhe në mbarë botën: Gëzuar Muajin e Ramazanit!

I pranishëm ishte gjithashtu edhe zv. ambasadori Haraut Baghamian.

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Izrael

Izraeli falenderon SHBA për veton ndaj rezolutës së OKB-së

Ministri i Jashtëm, Eli Cohen, akuza ndaj Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Kur ndez një dritë!

E ftuar në një familje hebrenjsh për të festuar një ditëlindje, një dritë të ndezur për Hanukkah.

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.