Media amerikane: Besa, Kodi Shqiptar i Nderit që Shpëtoi Hebrenjtë!

Oklahoma City Sentinel: Shqipëria e përfundoi luftën me një popullsi më të madhe hebrenjsh se para konfliktit.


Nga Patrick McGuigan

Oklahoma City – Programi i Kujtesës së Holokaustit të këtij viti — i sponsorizuar nga Federata Hebraike e Qytetit të Madh të Oklahoma — do të tregojë historinë heroike të Shqipërisë, një vend me mbizotërim mysliman.

Shqiptarët jetojnë sipas një kodi nderi të quajtur “Besa”, që do të thotë “të mbajmë premtimin” ose “fjalën e nderit”.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, shqiptarët pranuan refugjatë hebrenj dhe u vendosën rroba, emra shqiptarë dhe i trajtuan si familje.

Shqipëria e përfundoi luftën me një popullsi më të madhe hebrenjsh se para konfliktit.

Ndërsa vlerësimet ndryshojnë, të dhënat historike tregojnë se të paktën 2000 hebrenj i mbijetuan Holokaustit falë punës së myslimanëve shqiptarë.

Gjatë përkujtimit të komunitetit do të shfaqen edhe dy filma, “BESA: Premtimi” dhe “Kodi Shqiptar”.
(Karakteristikat e plota do të shfaqen në kinemanë Rodeo (në ‘Film Row’ të Oklahoma City) javën në vijim. Informacion: https://rodeocinema.org/events/besathepromise/ .)

Ngjarja e Përkujtimit të Holokaustit 2023 është e dielën, më 15 prill, në shkollën Heritage Hall, në The Howard Theatre, 1800 N.W. 122 Street, Oklahoma City, 73120

Ky program është falas për t’u ndjekur, por kërkohet regjistrim paraprak.
Ju lutemi regjistrohuni në këtë adresë: [email protected]
Ju lutemi shënoni emrat dhe mbiemrat e të gjithë pjesëmarrësve.
SHËNIM: ID-ja me foto do të kërkohet për hyrje.

Banorët e Oklahomas për dekada kanë ngritur kujtesën historike të vuajtjeve dhe mizorisë së Holokaustit.

(https://www.city-sentinel.com/arts_and_entertainment/jewish-community-observes-holocaust-remembrance-may-15-jewish-cinema-at-art-museum-may-5-8/article_a5aad346-cf3a-56f2 -96f4-a9af8e4f8815.html )

Ngjarjet janë sponsorizuar në vende të ndryshme, duke përfshirë shkollat lokale publike dhe private, dhe vende të tjera.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023