Promovohet në Jerusalem “Lulja e Vlorës” i Dr. Anna Kohen

Libri u promovua me angazhimin e ambasadave të Kosovës dhe Shqipërisë në Shtetin e Izraelit


Në Jerusalem, nën organizimin e ambasadave të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë në Shtetin e Izraelit, u promovua libri biografik “Lulja e Vlorës” i Dr. Anna Kohen, një hebreje Romaniote me rrënjë nga Janina.

Dr. Kohen rrëfeu historinë magjepsëse se si shqiptarët myslimanë e kishin shpëtuar familjen e saj nga nazistët dhe jetën në Shqipërinë komuniste. Libri i saj është vlerësuar lart në Izrael, Greqi, Shqipëri, Kosovë dhe Shtetet e Bashkuara.

Dr. Anna Kohen u lind në Vlorë, Shqipëri. Më 1966, bashkë me shtatë anëtarët e familjes së saj, shkoj në Greqi, ku kreu shkollën për stomatologji. Më 1991, me ndihmën e disa organizatave hebraike, përfshirë “Motrat Murgesha të Janinës” (“Sisterhood of Janina”), ajo solli 37 të afërm të saj shqiptarë në Shtetet e Bashkuara.


Po atë vit, ajo u ftua në Shqipëri për të festuar themelimin e shoqatës së miqësisë Shqiptaro-Izraelite dhe u emërua Anëtare Nderi.

Më 2004, Presidenti i Republikës së Shqipërisë e dekoroi Dr. Kohen me medaljen për Merita të Veçanta Civile për kontributin e saj të çmuar në ndihmë të shqiptarëve gjatë krizës humanitare të Kosovës. Dr. Kohen i ka shërbyer komunitetit shqiptar për mbi 30 vjet si Presidente e Organizatës Shqiptaro-Amerikane të Grave.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: S’ka paqe nëse qeveris Hamas!

Ambasadorja e Izraelit në Tiranë, Galit Peleg: Zgjidhja është krijimi i dy shteteve

Izrael

Fyejti Holokaustin, Izraeli shpall “non grata” presidentin e Brazilit

Kryeministri Benjamin Netanyahu i përshkroi fjalët e presidentit Luiz Inácio Lula da Silva si “të turpshme”.

Shqipëri

Dita e Holokaustit, Begaj: Krenar për vlerat e popullit shqiptar në mbrojtjen humanizmit

Roli i Shqipërisë për të shpëtuar hebrenjtë nga tmerret e holokaustit është i ditur botërisht

Kosove

Ceremoni solemne në Prishtinë, për Ditën Përkujtimore të Holokaustit

Marin pjesë Presidentja Osmani, kryeministri Kurti dhe ambasadorja e Izraelite në Kosovë, Tamar Ziv.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

Shuhet legjenda e diplomacisë amerikane, Henry Kissinger

Vdiq në moshën 100-vjeçare. Kissinger dominoi politikën e jashtme të SHBA në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.