Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit dhe Departamentin Ekonomik në Ministrinë e Jashtme të Izraelit, zhvilloi Forumin Ekonomik Izrael-Shqipëri.


Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit dhe Departamentin Ekonomik në Ministrinë e Jashtme të Izraelit, zhvilloi Forumin Ekonomik Izrael-Shqipëri, në datën 7 shtator.

Forumi u fokusua në katër sektorë të rëndësishëm të ekonomisë: bujqësi, menaxhim ujerash, IT dhe siguri kibernetike, turizëm dhe energji.

 

60 kompanitë pjesëmarrëse vendosën kontakte dhe shkembyen ide me synimin e rritjes së bashkëpunimit ekonomik dhe tregtar midis dy shteteve.


Gjatë fjalës së saj, Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vuri theksin te marrëdhëniet e shkëlqyera dypalëshe, marrëdhëniet afatgjata për ndihmën dypalëshe – shpëtimi i hebrenjve gjatë Holokaustit, dërgimi i ndihmës nga Izaelit pas tërmetit të 26 nëntor 2021,, vaksinimet, sulmet kibernetike, etj.

Ambasadorja Peleg, gjithashtu theksoi mirënjohjen e Izraelit ndaj Shqipërisë.

“Por sot ne mendojmë për të tashmen dhe ndërtojmë të ardhmen: marrëdhëniet ekonomike dhe të biznesit janë të qëndrueshme dhe forcojnë marrëdhëniet. Shpresoj për dz rezultate të këtij forumi: Së pari, biznese dhe partneritete të mira dhe së dyti, që izraelitët që erdhën t’u tregojnë kolegëve të tyre në Izrael për Shqipërinë, për mundësitë, njerëzit e mirë, për potencialin që ka Shqipëria.
Dua të falënderoj të gjithë mysafirët e nderuar që erdhën për të folur dhe për të takuar delegacionin izraelit. Dua të falënderoj të gjithë partnerët tanë: Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit dhe Departamentin Ekonomik në Ministrinë e Jashtme të Izraelit”, tha ambasadorja Peleg.

Në Forumin Ekonomik Shqipëri- Izrael, folën gjithashtu, zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku; kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, kryebashkiaku i Vlorës, Ermal Dredha, kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Nikolin Jaka, zv.ministrja e Turizmiz, Almira Xhembulla, zv.ministri i Bujqësisë, Enio Civici, si dhe nga Izraeli, Yael-Ravia Zadok, kreu i Departamentit Ekonomik në Ministrinë e Jashtme të Izraelit.

 

 

 

 

 

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike