“Nimrod Yaron Co.”, kompania izraelite në fushën e konsulencës tatimore hap degën e saj në Shqipëri

“Nimrod Yaron Albania”, një urë lidhëse midis bizneseve izraelite dhe shqiptare. Ka filluar rekrutimi i stafit shqiptar.


“Nimrod Yaron Co.”, një firmë lider izraelite në fushën e konsulencës tatimore, hapi së fundmi një degë në Shqipëri dhe tani po rekruton personel për degën e re, “Nimrod Yaron Albania”.

Aktiviteti ekonomik mes Izraelit dhe Shqipërisë është rritur ndjeshëm kohët e fundit, falë një traktati për parandalimin e taksimit të dyfishtë, traktat që firma asistoi qeverinë shqiptare dhe ambasadën izraelite për nënshkrimin.

Firma aktualisht punëson juristë, kontabilistë, ekonomistë dhe studentë dhe këtë javë fillon një proces shqyrtimi dhe intervistash për punonjës shtesë në degën në Tiranë.

Partneri menaxhues i firmës, Nimrod Yaron, po e viziton Shqipërinë për herë të dytë këtë vit.

Gjatë vizitës, Yaron u takua me ministren e Shtetit për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit, Dr. Delina Ibrahimaj, si dhe janë planifikuar takime shtesë me subjekte qeveritare dhe private në fushën e biznesit.

Qëllimi është të lehtësojë lidhjet e biznesit midis Izraelit dhe Shqipërisë dhe ta bëjë zyrën një urë lidhëse midis bizneseve izraelite dhe shqiptare.

Progresi i fundit simbolizon një drejtim të ri dhe pozitiv në marrëdhëniet mes Izraelit dhe Shqipërisë, progres që përfshin jo vetëm bashkëpunimin, por edhe thellimin e njohurive nga të dyja palët.

Dega e re në Shqipëri shpreson të tërheqë bizneset shqiptare nga të gjitha fushat, veçanërisht në fushën e teknologjisë së lartë.

Synimi është që bizneset shqiptare nga të gjitha fushat të kontaktojnë firmën për të krijuar marrëdhënie dhe bashkëpunime me firmat izraelite, fondet e kapitalit sipërmarrës, financimin e teknologjisë së lartë, etj.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023