Kompania izraelite LR Group, projekt investimesh në Shqipëri

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.


Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, priti Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg.

Fokus i diskutimit kishte të bënte për një projekt investimi tejet novator – Qendra Gjenetike e Integruar dhe Projekti i Fermës Diellore, investim i grupit të mirënjohur izraelit LR Group.

POSTIMI I MINISTRIT GONXHJA

Kisha kënaqësinë të prisja në një takim zyrtar, Shkëlqesinë e Saj, Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Znj. Galit Peleg, me fokus diskutimi për një projekt investimi tejet novator – Qendra Gjenetike e Integruar dhe Projekti i Fermës Diellore, investim i grupit të mirënjohur izraelit LR Group.

Kjo nismë shënon një moment kyç në përpjekjet tona për të rritur sigurinë dhe potencialin ekonomik në sektorin ushqimor, si edhe qëndrueshmërinë bujqësore me shfrytëzim burimesh të rinovueshme të energjisë.

Njëkohësisht, falë laboratorit të parë të integruar të gjenetikës në vend, kjo sipërmarrje transformuese e vendos Shqipërinë ndër vendet me teknologji agro-ushqimore më të përparuar në rajon, ndaj dhe angazhimi ynë do të jetë i tillë që të koordinojmë dhe të garantojmë, pa humbur kohë, një mbështetje institucionale për një investim kaq strategjik e pionieristik!

🇦🇱🤝🇮🇱 Kisha kënaqësinë të prisja në një takim zyrtar, Shkëlqesinë e Saj, Ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, Znj. Galit…

Posted by Blendi Gonxhja on Sunday, March 24, 2024

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.