Nderohet konsulli i Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari

Zv.kryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj: Rikonfirmim i miqësisë mes dy popujve


Në rezidencën e Ambasadës së Izraelit u mbajt ceremonia e nderimit të konsullit të Nderit të Izraelit në Shqipëri, Rodolf Xhillari.

Në ceremoni mori pjesë edhe zëvendëskryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj Valikaj, me ftesë te ambasadores Galit Peleg.

Felaj, u shpreh se, ky është një rast për të rikonfirmuar vlerat e miqësisë mes dy popujve tanë, për të kujtuar sesi Shqipëria mbështeti popullin hebre gjatë periudhës të Luftës së Dytë Botërore, si dhe për të folur për aktualitetin e sotëm.

“Ne mbetemi të përkushtuar për paqen në Lindjen e Mesme dhe si vend anëtar i NATO, jemi në të njëjtën linjë qëndrimi me BE dhe SHBA”, theksoi Felaj.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023