Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023


Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë dollarë në vitin 2023, raporton Drejtoria e Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Mbrojtjes së Ministrisë së Mbrojtjes (SIBAT). Ky është viti i tretë radhazi në të cilin rekordi është thyer me porosi të reja me vlerë 12.5 miliardë dollarë në 2022 dhe 11.3 miliardë dollarë në 2021.

Interesi kryesor në sistemet e mbrojtjes ajrore të Izraelit përfshinte shitjen historike prej 3.5 miliardë dollarësh të Arrow 3 të Sistemit Ajror të Izraelit (IAI) në Gjermani dhe shitjen e Sling të Rafael David’s Finlandës për 317 milion dollarë. Shifrat e SIBAT treguan se 36% e shumës së marrëveshjes në 2023 ishte në sistemet e mbrojtjes ajrore, krahasuar me 19% në 2022.

Nga ana tjetër, pati një rënie të konsiderueshme në porositë e reja për sistemet e mjeteve ajrore pa pilot dhe dronët nga 25% në 2022 në vetëm 4% në 2023. Sistemet e radarëve përfaqësonin 11% të sasive të porosive të reja vitin e kaluar, krahasuar me 13% në vitin 2022 ndërsa raketat u rritën në 11% vitin e kaluar nga 5% në 2022. Porositë e tjera të eksportit sipas përqindjes ishin avionikë dhe avionë të drejtuar 5% (10% në 2022), municione dhe municione 8% (4%), mbikqyrje dhe optronika 5% (10% në 2022), automjetet dhe mjetet e blinduara 5% (5%), inteligjenca dhe siguria kibernetike 4% (4%), komunikimet 4% (6%) dhe sistemet detare 1% (1%).

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023