SHBA, 38 miliardë dollarë ndihma ushtarake për Izraelin, deri në 2028

Në vitin 2021, SHBA adresoi në drejtim të Izraelit një fond ndihme prej 3.8 miliardë dollarësh, si pjesë e një angazhimi vjetor afatgjatë të nënshkruar që në kohën kur President i vendit ishte Obama. Thuajse e gjithë shuma, u përdor nga Izraeli për rinovimin e ushtrisë. Kjo marrëveshje u nënshkrua nga Barack Obama në vitin 2016, e në total, SHBA do i japë Izraelit 38 miliardë dollarë, deri në vitin 2028.

Aksidenti i teleferikut me 14 të vdekur në Itali, i mbijetuari i vetëm izraeliti 5-vjeçar

I mbijetuari i vetëm i incidentit të tmerrshëm të së dielës, një djalë 5-vjeçar izraelit që jeton në Itali, mbetet i shtruar në spital në Torino të hënën me kocka të shumta të thyera.

Blinken: Izraeli na dha informacione inteligjente para se të godiste kullën e mediave në Gaza

Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara Antony Blinken thotë se Izraeli u ka dhënë Shteteve të Bashkuara informacion në lidhje me bombardimet e saj në një ndërtesë të Gazës që strehon Associated Press, Al-Jazeera dhe media të tjera.

Blinken: SHBA pro armëpushimit Izrael-Palestinë, nëse palët pranojnë

Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, ka zhvilluar sot një vizitë në Danimarkë, nga ku foli edhe lidhur me konfliktin Izrael-Palestinë.

“Washington Post”: Biden miraton 735 milionë dollarë shitje të armëve në Izrael

Administrata e Biden ka miratuar shitjen e 735 milion dollarëve në Izrael, të armëve të drejtuara me precizion, duke ngritur flamuj të kuq për disa demokratë të Dhomës, të cilët janë pjesë e debatit të ndërruar për mbështetjen e qeverisë amerikane për qeverinë izraelite të kryeministrit Benjamin Netanyahu, shkruan gazeta e madhe amerikane “Washington Post” në versionin online.