Papa Françesku puth tatuazhin e të mbijetuarës së Auschwitzit gjatë Holokaustit

Lidia Maksymowicz thotë se, ajo dhe Papa “e kuptuan njëri-tjetrin me një vështrim”, ndërsa Papa Françesku e përqafoi në heshtje polaken 80-vjeçare

Auschwitz-kujtese dhe apel

Sivjet, 27 Janari, Dita Ndërkombëtare e Holokaustit përkon me 70-vjetorin e Çlirimit nga Ushtria e Kuqe të kampit.