Hapet Dhoma e Tregtisë Shqiperi-Izrael


Tirane, 18 mars 2013 – Hapet Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Shqipëri-Izrael si një mundësi për më shumë investime në të dy vendet. Në këtë ceremoni kanë marrë pjesë biznesmenë të njohur nga të dyja vendet.

Kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha u shpreh se Shqipëria ofron mundësi investimesh sidomos në turizëm e infrastrukturë.

Ndërkohë që ambasadori i Izraelit në Shqipëri David Cohen deklaroi se duhet që të rritet bashkëpunimi midis vendeve.

“Duhet që të shtojmë bashkëpunimin midis vendeve. Izraeli ka kaluar tashmë krizën e konomike si rezultat i politikave konservatore.Ne kemi marrëveshje në Shqipëri në sektorin e shëndetësisë dhe të shërbimeve por duhet që të punojmë që të arrijmë bashkëpunim edhe në sektorë të tjerë të ekonomisë.Shqipëria është një vend që ka mjaft potenciale ku mund të investohet” tha ambasadori.

Me hapjen e Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Izrael-Shqipëri pritet që të ketë më shumë investime të ndërsjellta për të dy vendet në sektorë të ndryshëm.

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Nimrod Yaron: Besojmë fuqishëm në potencialin e bashkëpunimit të biznesit midis Izraelit dhe Shqipërisë

Nimrod Yaron & Co ishte sponsor i "TIRANA - TEL AVIV TECH WEEK", zhvilluar për herë të parë në Shqipëri

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Kosove

Bashkëpunim i Izraelit me sektorin e bujqësisë në Kosovë

Ministri i Bujqesise i Kosovës, Faton Peci, takim në Izrael me homologun Avi Dichter

OPED

Dita e Kujtesës dhe gabimet e kujtesës

Dalëngadalë, kjo histori është kthyer në një “mit”, që ka depërtuar në kujtesën kolektive të popullit shqiptar, në të gjitha…

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit