Arkiv: Zëvendës-ambasadori izraelit, me kostum popullor shqiptar


Avraham Lev Lousi është një qytetar izraelit, por në Shqipëri mban detyrën e zëvendësambasadorit të shtetit hebre. Ai ka dëshmuar se nuk është vetëm detyra që e mban në Shqipëri, por edhe dashuria për njerëzit dhe vendin që shënohet si i vetmi në botë që pas Luftës së Dytë Botërore numëroi më shumë hebrenj se sa përpara saj, duke i mbrojtur nga genocidi nazist. Zëvendësambasadori ishte këto ditë në një zonë të thellë malore të veriut të Shqipërisë që i përket Qarkut të Shkodrës, përkatësisht në Rrapaj të Pukës. Qëllimi i qëndrimit të zotit Louis në Rrapaj ishte pjesëmarrja në një veprimtari të organizuar nga Shoqata e Miqësisë Shqipëri-Izrael dhe vlerësimi për një familje të asaj zone që ka mbrojtur hebrenjtë nga nazistët. Shoqata udhëhoqi miqtë izraelitë nëpër tërë zonën duke i treguar pasuritë, vlerat, zakonet dhe traditat shqiptare, dhe po ashtu mundësitë për turizmin dhe dokumentimin historik. Synim ishte gjithashtu njohja me projekte të ndryshëm për ndërtimin e hidrocentraleve të vegjël, përmirësimi i infrastrukturës rrugore dhe rimëkëmbja e bujqësisë. Agjencia e lajmeve “balkanweb” publikoi fotografi të zëvendësambasadorit izraelit Avraham Lev Lousi të veshur me kostum popullor shqiptar.

avi-popullor

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Izrael

Presidenti Biden në Izrael, mes shqetësimeve mbi programin bërthamor të Iranit

Presidenti Joe Biden fillon vizitën e tij të parë në Lindjen e Mesme me një detyrë të rëndësishme, të sigurojë…

Shqipëri

“Lulja e Vlorës”, Anna Kohen rrëfen në një libër historinë e familjes së saj hebreje në Shqipëri

Lindur dhe rritur në një komunitet të vogël hebre në Shqipëri, Anna Kohen ka një lidhje të veçantë me qytetin…

Kosove

Bashkëpunimi në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes midis Kosovës dhe Izraelit, Demiri takon gjeneralmajorin Eiland

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim me Gjeneralmajorin (në pension) e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.