Prodhohet në Izrael domatja që është më e vogël se një 5 lekësh

Domatja është më vogla në botë. Izraelitët janë lider në teknologjinë bujqësore


Prodhohet në Izrael domatja më e vogël në botë. Fermerët izraelitë kanë prodhuar një domate shumë të vogël në dimensionet e një boronice, e cila thuhet se është domatja më e vogël në Izrael dhe ndoshta në botë.

Tre fermerë izraelite të kompanisë bujqësore teknologjisë “Kedma” në Moshav Idan, në shkretëtirën e Aravës jugore, kohët e fundit zbuluan “Tipa domate”, e cila do të jetë në dispozicion në varietete të kuqe dhe të verdhë dhe është më i vogël se një monedhë një shekel, apo 5 lekë shqiptare.

Ariel Kitron, një nga prodhuesit e “Tipa Domate”, i cili e themeloi kompaninë Kedma në vitin 2015 me fermerët Dubi DeGai dhe David Mizrachi, thanë për faqen izraelite NoCamels.com, se lindën pasi zbuloi një kompani farash në Holandë, e cila zhvillonte fara domate dhe ia dha atij që ta rritë atë në Izrael.

Duke bashkëpunuar me hulumtuesit nga Qendra për Kërkim dhe Zhvillim në Aravën qendrore dhe verior, u bë e mundur për të punuar në përshtatjen me kushtet e thata e në jug të Izraelit.

“Është shumë më e nxehtë këtu,” tha Kitron, “dielli është shumë i fortë dhe ujitja është e mirë,” komentoi ai.

Në Izrael, lider i teknologjisë bujqësore, frutat dhe perimet janë bërë burim krenarie sepse shumë lloje janë shpikur në këtë vend të vogël dhe eksportohen në të gjithë botën.

Lexo më shumë

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike