Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me dronë

Presidenti Herzog mandaton Netanyahun për të formuar qeverinë

Kjo është hera e gjashtë që Netanyahu do të jetë kryeministër. Ai ka 28 ditë për të formuar kabinetin.

Izraeli, një nga vendet më të thata në botë, tani është tejmbushur me ujë

Nga sistemi i ujitjes me pika Netafim te sistemi Shafdan, Izraeli, është një lider botëror në shkripëzimin e ujit, e shndërron ujin e detit në ujë të pijshëm

Pretendentët kryesorë në zgjedhjet e Izraelit

Në zgjedhjet e së martës në Izrael, të pestat që nga viti 2019, kandidojnë në një garë të ngushtë kryesisht figura të njohura të politikës

Lapid: Izraeli dhe Shqipëria, bashkë për të luftuar kërcënimet kibernetike që vijnë nga Irani

Izraeli dhe Shqipëria kanë rënë dakord që të bashkëpunojnë në fushën e mbrojtjes kibernetike pas hakërrimit të sistemeve dixhitale të vendit tonë nga Irani.

Marrëveshje historike Liban-Izrael për kufirin detar

Libani dhe Izraeli arritën një marrëveshje historike për përcaktimin e një kufiri detar të diskutueshëm mes tyre, pas vitesh negociatash të ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara

Popullsia e Izraelit shkon në 9.6 milionë banorë

9.6 milionë njerëz jetojnë në vend, 74% hebrenj, 21% arabë. Izraeli do të arrijë në 20 milionë në vitin 2065

Lapid takon Erdogan, në fokus lufta kundër terrorizmit

Kryeministri i Izraelit falënderoi Presidentin turk për bashkëpunimin e inteligjencës mbi përpjekjet iraniane për të synuar turistët në Stamboll këtë verë, ndërsa dyshja takohen në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

Presidenti Biden në Izrael, mes shqetësimeve mbi programin bërthamor të Iranit

Presidenti Joe Biden fillon vizitën e tij të parë në Lindjen e Mesme me një detyrë të rëndësishme, të sigurojë zyrtarët izraelitë dhe sauditë se është i përkushtuar që ta ndalë Iranin të bëhet një fuqi bërthamore.

Izrael, Yair Lapid mbledh për herë të parë qeverinë

Kryeministri i përkohshëm i Izraelit Yair Lapid mbajti të dielën mbledhjen e tij të parë të kabinetit që nga marrja e detyrës.