Izrael: studiuesit zhvillojnë monitorë të lëvizshëm për zbulimin e hershëm të sëmundjeve

Pajisjet mund të vendosen në këmisha, bizhuteri, bluza, orë, këpucë dhe syze dhe të lejojnë pacientin për të kryer ditën e tij pa ndërprerje.


Hulumtuesit izraelitë në Technion – Instituti Izraelit i Teknologjisë – kanë zhvilluar një sistem për zbulimin e hershëm të sëmundjeve duke përdorur monitorët të lëvizshëm.

Pajisjet mund të vendosen në këmisha, bizhuteri, bluza, orë, këpucë dhe syze dhe të lejojnë pacientin për të kryer ditën e tij pa ndërprerje.

Pajisja, e cila është në gjendje të monitorojë vazhdimisht indikatorët fiziologjikë pa e shqetësuar pacientin.

Pajisjet, të cilat janë realizuar nga studiuesit në Fakultetin e Inxhinierisë Kimike të Wolfson të Haifa Technion, lehtë mund të mbledhin informata themelore në kohë reale, në mënyrë të vazhdueshme dhe jo të dëmshme për shëndetin e përdoruesit.

Studimi i Profesor Hossam Haick dhe hulumtuesit Weiwei Wu u botua në Materialet e Avancuara.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Golda Meir, “Zonja e Hekurt” e Izraelit

E vetmja kryeministre femër dhe një nga themelueset e Shtetit të Izraelit

Shqipëri

“Lulja e Vlorës” i Dr. Anna Kohen prezantohet në Izrael

Ambasadat e Kosovës dhe Shqipërisë organizojne promovimin e librit te Dr. Anna Kohen, “Lulja e Vlorës: Duke u rritur hebre…

Kosove

“Grand Hotel Belushi”, hoteli me 5 yje më i bukuri në Kosovë!

Eshtë një investim shumë serioz dhe madhështor i vëllezërve Belushi, të mirënjohur për investimet në Austri

OPED

Ismail Kadare: Pse më zgjoi një interes të veçantë “Hebrenjtë në Shqipëri” i Monika Stafës

Parathënia e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, fitues edhe i “Çmimit të Jerusalemit për Letërsi”

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit