Vrasja e ekspertit Aziz Azbar, Siria akuzon Mossadin

Kreu i Qendrës së Kërkimeve Shkencore ku prodhoheshin armë kimike u vra në pas shpërthimit me bombë të makinës së tij


Agjencia izraelite e inteligjencës, Mossad, u akuzua nga një gazetë siriane pro-regjimit të Bashar al-Asadit, se ishte prapa vrasjes së një drejtori të lartë kërkimor në një objekt ushtarak me lidhje të raportuara me zhvillimin e armëve kimike.

Aziz Azbar, kreu i Qendrës së Kërkimeve Shkencore dhe Studimeve në Masyaf, i njohur edhe me akronimin e saj në frëngjisht si ‘CERS’, u vra në pas shpërthimit të makinës së tij së bashku me shoferin e tij të shtunën në mbrëmje, njoftoi gazeta siriane Al-Watan po të shtunën në mbrëmje.

Gazeta siriane pretendon se agjencia kombëtare e inteligjencës izraelite, Mossad, ishte dyshuar për kryerjen e sulmit. Zyrtarët izraelitë refuzuan të komentojnë për akuzat.

Viktima ishte i njohur për lidhje të ngushta me presidentin sirian Bashar al-Assad, si dhe me regjimin iranian dhe sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut me qendër në Britani, e cila monitoron luftën në Siri përmes kontakteve lokale, tha se njësia merrej me zhvillimin e armëve kimike.

Gjatë një dalje për të minimizuar përfshirjen e dyshuar të Izraelit, ministri i Mbrojtjes, Avigdor Liberman, i tha “Hadashot News”: “Çdo ditë në Lindjen e Mesme ka qindra shpërthime. Çdo herë që ata përpiqen të vënë fajin mbi ne. Pra, ne nuk do ta marrim këtë shumë seriozisht.”

“Hadashot News” tha se bomba ishte vendosur në kokën e sediljes së tij të makinës. E njëjta metodë u përdor për të vrarë shefin e terrorizmit Hezbollah, Imad Mughniyeh, i cili thuhet se u vra në një operacion të përbashkët të SHBA dhe Izraelit në 2008.

Izraeli është fajësuar për vrasjen e disa shkencëtarëve gjatë viteve të fundit, duke përfshirë dy inxhinierë të Hamasit gjatë 18 muajve të fundit.

Një shkencëtar raketash i Hamasit u qëllua për vdekje nga persona të armatosur në Malajzi në prill dhe një inxhinier droni u vra në Tunizi në dhjetor 2016. Hamasi fajësoi Mossadin për të dyja vdekjet.

Ndërkohë, një grup i njohur për sulmet e mëparshme që synonin zyrtarët brenda territorit të qeverisë – Abu Amara Brigades – morën përgjegjësinë për operacionin.

CERS ka qenë objektivi i dy sulmeve ajrore të mëparshme që i atribuohen Izraelit, një në fund të prillit që vrau një numër iranianësh dhe një tjetër në korrik.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Kompozitori i famshëm izraelit, Boris Pigovat: “Lule Bore” e meriton të jetë himni i “IsraAlb”

Boris Pigovat është një nga emrat më të mëdhenj të muzikës izraelite dhe asaj botërore. Kënga e famshme shqiptare “Lule…

SPYZONE

Si u bë Izraeli një superfuqi kibernetike në botë

Ushtria izraelite rekruton koduesit më të mirë dhe më të shkëlqyer apo hakersat qysh në adoleshencë