Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri në 14 vjet.

Izraeli kundër Hamasit, ose beteja e kompjuterave kundër raketave

Izraeli filloi goditjen e objektivave për të degraduar aftësitë ushtarake të grupeve terroriste në Gaza në një përpjekje për të ndikuar në parandalimin dhe qetësinë.

Lindsey Graham: Sa më shumë të përpiqen të shkatërrojnë Izraelin, aq më shumë ndihmë ka nga SHBA!

Netanyahu: “Askush nuk ka bërë më shumë për Izraelin sesa ju, senator Lindsey Graham, kampion i fortë i aleancës tonë dhe ne nuk kemi asnjë mik më të mirë.”

Bëni Bakllava, Jo Luftë!

Majori (Rez.) Yaakov Selavan është një ekspert i çështjeve strategjike dhe folës motivues i IDF për ushtarët dhe të rekrutuarit. Pas një dekade shërbimi si Komandant Luftimi i Korpuseve të Armatosura, ai themeloi Slingshot Israel, e cila mbështetet në përvojën tonë ushtarake për të futur vlera dhe për të inkurajuar veprimet shoqërore.

Si bashkësia ndërkombëtare u përpoq të krijonte një luftë të pafund Izrael – Palestinë

Në asnjë vend tjetër në botë, bashkësia ndërkombëtare nuk ka punuar kaq shumë për të provuar të gërryejë themelet e një shteti të njohur ndërkombëtarisht.

Ana humane e Izraelit, mbesa e shefit të Hamasit merr trajtim mjekësor për kancer në spitalin izraelit

Sipas raporteve, familjari i shtruar në spital është mbesa e tij shtatëmbëdhjetë vjeçare, e cila ka marrë një transplant të palcës së kockave.

Lufta e Izraelit kundër Hamasit, e para në botë e bazuar në Inteligjencën Artificiale

IDF përdori inteligjencën artificiale dhe superkompjuterat gjatë konfliktit të fundit me Hamasin në Rripin e Gazës.

Izraeli hedh poshtë rezolutën e OKB-së: Mbrojtëm popullin tonë nga terrorizmi i Hamasit!

Izraeli refuzon plotësisht rezolutën e miratuar sot (e enjte, 27 maj 2021) nga Këshilli i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, një organ me një shumicë të integruar anti-Izrael, të udhëhequr nga hipokrizia dhe absurdi.

Izraeli e di se ka një mik të çmuar në Shtëpinë e Bardhë

Opinion: Sjellja e Biden gjatë raundit të fundit të luftimeve në Gaza siguroi Jeruzalemin se do të ketë mbështetjen e Uashingtonit pavarësisht se çfarë, por në këmbim do të duhet të rreshtohet me përpjekjet e SHBA për të rishkruar realitetin në rajon

Arlind Imeri: Kosova ta shpallë zyrtarisht Hamasin si organizatë terroriste!

Aktivisti i njohur kosovar, Arlind Imeri, në cilësinë e organizatorit të “Marshit paqësor në përkrahje të popullit Hebre”, pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme, deklaroi se do t’i dorëzojë një kërkesë Ministres Znj. Donika Schwarz, për të iniciuar shpalljen e organizatës Hamas si organizatë terroriste.