Izraeli, i 15-ti në botë për shpenzime ushtarake: 19.6 mld dollarë

Izraeli u rrit dy vende nga vendi i 17-të në 2016 në vendin e 15-të në vitin 2017.


Shpenzimet e mbrojtjes të Izraelit arritën në 19.6 miliardë dollarë në 2017, duke e vendosur Izraelin në vendin e 15 midis 20 vendeve me shpenzimet më të larta ushtarake, sipas një raporti vjetor nga auditimi ndërkombëtar, konsultimi dhe firma këshilluese financiare Deloitte.

Shpenzimet e mbrojtjes të Izraelit arritën në 17.8 miliardë dollarë në vitin 2016 dhe 17.5 miliardë dollarë në vitin 2015. Izraeli u rrit dy vende nga vendi i 17-të në 2016 në vendin e 15-të në vitin 2017.

Udhëheqësi i produkteve dhe shërbimeve të Deloitte, Eli Tidhar shkroi: “Në një kohë kur disa vende në Lindjen e Mesme kanë pasur për të shkurtuar shpenzimet e tyre të mbrojtjes për shkak të rënies së çmimeve të naftës, Izraeli ka rritur shpenzimet e saj të mbrojtjes “.

Deloitte tha se SHBA ishte lider në shpenzimet e mbrojtjes me 606 miliardë dollarë, pastaj Kina me 226 miliardë dollarë dhe Rusia në vendin e tretë me 70 miliardë dollarë. Arabia Saudite mori vendin e katërt me 62 miliardë dollarë në vitin 2017, e ndjekur nga Franca në vendin e pestë me 56 miliardë dollarë në shpenzimet e mbrojtjes.

Elbit Systems Ltd., i kontrolluar nga biznesmeni Michael Federmann, ishte e vetmja kompani izraelite në listën e 100 kompanive udhëheqëse botërore të mbrojtjes të publikuara nga Deloitte në ditët e fundit.

Në vlerësim, Elbit Systems mori vendin e 40-të në vitin 2017 me 3.4 miliardë dollarë në shitje, duke u rritur pak nga 3.3 miliardë dollarë në vitin 2016.

Boeing kryesoi listën, e ndjekur nga Airbus në vendin e dytë dhe Lockheed Martin në vendin e tretë.

Në një tjetër vlerësim të kohëve të fundit, kësaj radhe nga konsultimi dhe firma e kontabilitetit dhe e konsultimeve Baker Tilly International, e vuri Izraelin në vendin e shtatë në mbarë botën në të ardhurat e saj ushtarake në 2018.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…