Ministri i Jashtëm shqiptar takohet me Komitetin Amerikano-Izraelit në SHBA

Kryediplomati foli mbi rolin e Shqipërisë në mbrojtjen e hebrenjve dhe mundësitë për investime amerikane


Ministri i Europës dhe Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati, u takua në Shtetet e Bashkuara me Komitetin Amerikano-Izraelit (AJC), me të cilin bashkëbisedoi mbi rolin e kontributin e diasporës në zhvillimin e mëtejshëm të Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara.

“Gjithmonë kënaqësi të takohem me Komitetin Amerikano-Izraelit (AJC) ku folëm mbi rolin e kontributin e diasporës në zhvillimin e mëtejshëm të vendeve tona. Shqipëria mirëpriti dhe mbrojti hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore, duke dhënë shembullin frymëzues të vlerave më të mira njerëzore. Me miqtë e AJC diskutuam rolin kyç të Shqipërisë për sigurinë, paqen dhe forcimin e shtetit ligjor në të gjithë rajonin. Gjithashtu biseduam për mundësitë që ofron Shqipëria për investime në fusha si energjia, turizmi, insfrastruktura dhe bujqësia”, shkruan ministri Bushati në një status të tij në faqen zyrtare e tij në Facebook.

E pranishme në takim ishte edhe ambasadorja e Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara, Floreta Faber.

LEXO

[wpforms id=”10182″ title=”false” description=”false”]

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…