Poloni, deputetet shqiptare në takimin e Aleancës Europiane për Izraelin

Marrin pjesë Blerina Gjylameti, kryetare e Grupit Parlamentar të Miqësisë Shqipëri-Izrael dhe Milva Ekonomi


Dy deputetet e Parlamentit shqiptar – Blerina Gjylameti, kryetare e Grupit Parlamentar të Miqësisë Shqipëri-Izrael dhe Milva Ekonomi, ish-ministre e Financave – morën pjesë një takim të Aleancës Europiane për Izraelin (European Alliance for Israel, EAI), të mbajtur në Varshavë, Poloni

Në një status të saj në rrjetin social Facebook, zonja Gjylameti shkruan.

“Takim pjesë e axhendës së Aleancës Europiane për Izraelin në Poloni, Varshavë. Bashkë me kolegen deputete Milva Ekonomi, diskutuam rëndësinë e intesifikimit të marrëdhënieve politike, diplomatike, ekonomike dhe bashkëpunimin ndërparlamentar si pjesë e dialogut dypalësh, rajonal dhe zhvillimeve botërore. Përforcimi i vlerave demokratike, angazhimi në dialogun lokal, rajonal ,ndërkombëtar dhe edukimin për të mbrojtur besimin e kulturën e secilit, janë disa prej prioriteve të Shqipërisë në aleancë. Shqipëria do të vazhdojë të ndërmarrë hapa përmes legjislacionit kombëtar në akordim me të drejtën ndërkombëtare humane, që synojnë parandalimin e gjuhës së urrejtjes dhe nxitjen e dhunës”.

 


 

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…