Shqipëri-Izrael, një historik i marrëdhënieve diplomatike

Shqipëria e ka njohur Izraelin, më 16 prill 1949. Më 19 gusht 1991 u vendosën marrëdhëniet diplomatike.

Isaac Herzog, shqiptarët kanë një mik të madh në “Shtëpinë e Bardhë” të Izraelit

Presidenti i 11-të i Izraelit ka shprehur dëshirën që të bëhet i pari që do të vizitojë Shqipërinë.

Konsulli Rodolf Xhillari: Të përfaqësosh Izraelin në Shqipëri është një nder dhe detyrim i madh!

Konsulli i Nderit të Izraelit në Shqipëri është një biznesmen i elitës dhe një sipërmarrës i suksesshëm, dhe për më tepër me një dashuri të madhe për Izraelin dhe Hebrenjtë.

Vizita e Avital Leibovich, Blerina Gjylameti: Raporti midis Izraelit dhe Shqipërisë i shkëlqyer!

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti, e konsideroi të rëndësishme vizitën në Shqipëri të Avital Leibovich, drejtore ekzekutive e American Jewish Committee, dega Jeruzalem.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite (IDF).

Mbrojtja e hebrenjve/ Shqipëria si Parlamenti Europian, projekt-rezolutë kundër Anti-Semitizmit

Grupi parlamentar i PS në Kuvendin e Shqipërisë ka propozuar një projekt-rezolutë kundër Anti-Semitizmit që do të ndihmojë në luftën efikase ndaj këtij fenomeni si dhe si një instrument edukimi për qytetarët. Projekt-rezoluta është propozuar nga deputetët Taulant Balla dhe Blerina Gjylameti

Historike! Shqipëria organizon “Forumin e Ballkanit 2020 Kundër Anti-Semitizmit”

Parlamenti i Republikës së Shqipërisë, në partneritet me Lëvizjen Kundër Anti-Semitizmit (Combat Anti-Semitism Movement – CAM) do të organizojë për herë të parë “Forumin e Ballkanit 2020 Kundër Anti-Semitizmit” për të luftuar paragjykimet dhe fanatizmin. Flalime do të mbajnë midis të tjerëve, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama; Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi, Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferri. Gjithashtu, folës janë edhe Isaac Herzog, Kryetar i Agjencisë Hebraike për Izraelin; Elan Carr, i Dërguari Speciale i Shteteve të Bashkuara për Monitorimin e Luftës kundër Anti-Semitizmit; Omer Yankelevich, ministre e Çështjeve të Diasporës e Shtetit të Izraelit.

Gjylameti: Viti i Ri Hebraik bën bashkë kryetarët e grupeve parlamentare të miqësisë me Izraelin

Viti i Ri Hebraik Rosh Hashanah 5781 bëri bashkë në një konferencë kryetarët e grupeve parlamentare të miqësisë me Izraelin nga e gjithë bota, pjesë e së cilës ishte edhe deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti, kryetarja e Grupit Parlamentar të Miqësisë Shqipëri-Izrael.

Blerina Gjylameti: Shqipëria dhe Izraeli, marrëdhënie të shkëlqyera

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti, kryetarja e Grupit Parlamentar të Miqësisë Shqipëri-Izrael, ishte e pranishme në takim bashkë me Kreun e Grupit Parlamentar njëkohësisht Sekretarin e Përgjithshëm të Partisë Socialiste Taulant Balla dhe ambasadorin e Izraelit Noah Gal Gendler.

Balla takon Gendler: Bashkëpunim dhe investime izraelite në turizëm

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla takim me ambasadorin e Izraelit, Noah Gal Gendler, një takim ky i fokusuar në marrëdhëniet në rritje mes dy vendeve tona, por edhe tek paqja dhe stabiliteti në rajon e Lindjen e Mesme.