Izrael, ka jetë në Detin e Vdekur, zbulimi i rrallë…

Të imagjinohet jetë në Detin e Vdekur nuk është gjë e thjeshtë. Mbi të gjitha për këdo që e ka vizituar liqenin e depresionit më të thellë të Tokës, 400 metra nën nivelin e detit.

Megjithatë, disa kërkues që në vitin 2011, në disa zona me ujë më të ëmbël në Detin e Vdekur kanë gjetur forma jete, kryesisht baktere. Por, tani, zbulimi i fotoreporterit izraelit Noam Bedin shkon më tej. Fotografi i projektit “Dead sea revival project”, paska fotografuar peshq që notonin në Detin e Zi.

Një rrethanë që i bie të jetë shenjë e errët e një profecie biblike të gjetur nga Ezechiele (një ndër profetët më të mëdhenj të Jeruzalemit), në të cilën thuhet se rikthimi i jetës në ato ujëra do të korrespondojë me fundin e botës. “Deti i vdekur është krejt tjetër përveçse i vdekur. Është mrekullia e tetë e botës ka thënë Ezechiele.

Për Biblën, në fakt zona përreth liqenit në të kaluarën ka qenë një nga me fertilet e rajonit, deri në shkatërrimin e Sodomes dhe Gomorres, shkatërrim që përmbysi edhe gjendjen e detit duke e bërë të thatë dhe të privuar nga jeta./TCh/

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Marie Van der Zyl: Populli shqiptar ka një respekt të madh për hebrenjtë

Presidentja e Bordit të Deputetëve të Hebrenjve Britanikë, intervistë në televizionin shqiptar News24

SPYZONE

Kapi arkitektin e Holokaustit, vdes spiuni legjendar izraelit Rafi Eitan

Eitan udhëhoqi misionin për kapjen në Argjentinë të Adolf Eichman, i cili njihej ndryshe si arkitekt i Holokaustit.