Izrael, Temasek blen startapin Sygnia për 250 mln dollarë

Startapi izraelit ofron mbështetje të lartë në sigurinë kibernetike


Kompania e investimeve në Singapor, Temasek, bleu startapin izraelit të sigurisë kibernetike, Sygnia.

Sipas ekonomikes izraelite, “Globes”, burimet pranë marrëveshjes thonë se shuma është rreth 250 milionë dollarë.

Sygnia, me qendër në Tel Aviv, ofron mbështetje të lartë në konsultim dhe përgjigje ndaj incidenteve për organizatat në mbarë botën.

Sygnia thotë se do të mbajë pavarësinë e saj operacionale duke ndjekur bashkëpunime me Temasek dhe kompanitë e saj të portofolit.

Pas blerjes, Sygnia do të zgjerojë burimet e saj dhe arritjen e saj globale dhe do të vazhdojë të ndërtojë kapacitetet e saj si një ofrues i klasit botëror i konsulencës kibernetike dhe shërbimeve të përgjigjeve ndaj incidenteve.

Kompania izraelite punon me organizata në një sërë industrish, duke përfshirë produktet financiare, ligjore, të shitjes me pakicë dhe të mallrave të konsumit, teknologjisë së informacionit, mediave dhe argëtimit, farmaceutikës, telekomunikacionit, logjistikës dhe prodhimit.

Sygnia u themelua në vitin 2015 nga Team8, platforma think-tank e sigurisë kibernetike në Izrael dhe platforma e krijimit të kompanisë dhe nuk ka marrë asnjë financim përtej investimit të saj fillestar prej $ 4.3 milion.

Sygnia është e treta e katër kompanive të lëshuara nga Team8.

Themeluesi i Sygnia dhe CEO Shachar Levy do të vazhdojë të udhëheqë kompaninë.  Nadav Zafrir, ish-komandant i Njësisë së Inteligjencës së Izraelit 8200 dhe CEO i Team8, do të mbetet drejtor ekzekutiv dhe dy bashkëthemeluesit, Ariel Smoler dhe Ami Kor,  do të mbeten në pozita kyçe në kompani .

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Me 90% të votave, “Blu dhe Bardhë” kryeson ndaj Likud 32-31

Blloku i majtë kryeson ndaj atij të djathtë 56-55. Partia e Liberman vendos për fatin e qeverisë së re

SHQIPËRI

Meta pret ambasadorin Gendler: Izraeli, një shembull i shkëlqyer për Shqipërinë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Shtetit të Izraelit në…

KOSOVA

Dr. Mojmir Kallus: Hapja e ambasadës së ICEJ në Prishtinë e lidh më shumë Kosovën me Izraelin

Vizitë e suksesshme në Kosovë e Zëvendëspresidentit të Ambasadës Ndërkombëtare së Krishterë të Jeruzalemit (ICEJ). Plane për një sinagoge të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…