SHBA e quan Hezbollahun një kërcënim ndërkombëtar të krimit

Task Forca e re, e fokusuar në grupin libanez, do të përfshijë specialistë në trafikun e narkotikëve, terrorizmin dhe krimin e organizuar


Prokurori i Përgjithshëm i SHBA-ve, Jeff Sessions, përcaktoi pesë grupe si kërcënime të mëdha ndërkombëtare të krimit të organizuar dhe krijoi një “task forcë” të re që synonte zerimin të tre nga më të njohurat e karteleve të drogës në botë, përfshirë organizatën terroriste Hezbollah, shkruan gazeta izraelite “The Times of Israel”.

Grupet përfshijnë Sinaloa Cartel, Cartel de Jalisco Nueva Generacion,  Clan del Golfo dhe Hezbollah.

Duke folur për një grup prokurorësh federalë, Sessions thanë se “task forca” e re do të “zhvillojë një plan për të hequr secilën prej këtyre grupeve nga rrugët tona për të mirë.”

“Grupi që fokusohet në organizatën Hezbollah do të përfshijë prokurorët që specializohen në trafikimin e narkotikëve, terrorizmin dhe krimin e organizuar, si dhe do të hetojë çdo person që i jep mbështetje organizatës, tha Sessions.

Hezbollahu është shndërruar në një lojtar të fuqishëm politik në Liban, duke drejtuar kanalet e veta të mediave dhe komunikimit dhe duke ofruar shërbime të ngjashme me qeverinë për ndjekësit në fortesat e saj.

Hezbollah është konsideruar si një grup terrorist nga SHBA, Izraeli dhe një numër shtetesh arabe sunite. BE e ka quajtur krahun ushtarak të grupit një organizatë terroriste, por e la krahun e saj politik jashtë listës së zezë, pavarësisht lobimit izraelit.

Shtetet e Bashkuara dhe gjashtë shtete të Gjirit Arab (Arab Gulf) kohët e fundit goditën udhëheqjen e organizatës terroriste me sanksione.

Hezbollahu ka një rrjet të gjerë të përfshirë në pastrimin e parave, trafikimin e drogës dhe krimin e organizuar, si dhe terrorizmin, shtrirja e të cilit shtrihet në të gjithë Afrikën dhe në Amerikën Qendrore dhe Jugore. Organizata terroriste gjithashtu ka lidhje të dokumentuara mirë me kartelet e drogës.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

“Ionoterra” testohet në Ballkan, sistemi izraelit paralajmëron për tërmet 8 orë para

Kompania izraelite Ionoterra, e cila zhvilloi sistemin dhe e zbuloi zyrtarisht në Rumani të Premten, 29 Nëntor, pretendon se mund…

SHQIPËRI

Inspektimi i pallateve të dëmtuara, ministri Çuçi në terren me ekspertët nga Izraeli

Drejtuesi qëndror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi, inspektoi ditën e sotme bashkë me…

KOSOVA

Kryeministri Haradinaj pret në takim investitorë nga Izraeli dhe Shqipëria

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim investitorët nga Izraeli dhe Shqipëria, Eitan Bar Zeev, Nimrod Rinot,…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Shqipëria duhet të ndjekë shembullin e Izraelit

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për emisionin Diplomaticus të gazetarit Erion Kaçorri në News24

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…