Shefi i Mossad thotë se jo gjithmonë teknologjia e lartë është një “mik i spiunit”

Në një fjalim të rrallë publik, Yossi Cohen, thotë se teknologjia që ndihmon për të luftuar kërcënimet si projektet iraniane bërthamore dhe raketore nganjëherë mund të zbulojë operacionet eë huaja të inteligjencës; shton se qasja e Presidentit Trump në politikën e jashtme është ‘shumë e këndshme për ne, si Shteti i Izraelit’.


Spiunimi po bëhet më i vështirë, sepse të njëjtat teknologji që kapin terroristët ndonjëherë mund të zbulojnë operacione të huaja të inteligjencës, tha drejtori i Mossad të hënën.

Yossi Cohen paraqiti vërejtje të rralla publike në një konferencë për buxhetin të mbajtur nga Ministria e Financave. Kjo të bën të mëndosh se do të ketë dalë nga hijet për të mbrojtur fondet dhe detyrat specifike të personelit që, sipas Haaretz, e kanë bërë Mossad “organizatën e dytë më të madhe të spiunazhit në Perëndim” pas Agjencisë Qendrore të Inteligjencës të SHBA-ve.

Cohen e përshkroi Mossadin si majën e shtizës së Izraelit kundër kërcënimeve siç janë projektet iraniane bërthamore dhe raketore dhe mbështetjen iraniane për militantët e Hamasit.

 

Por, duke përshkruar sfidat për të fshehur oficerët e Mossad, si teknologjia e njohjes së fytyrës dhe dokumentet e identifikimit të digjitalizuar, ai tha: “Kudo që ne shkojmë, duhet të marrim parasysh faktin se shërbimet e sigurisë po bëhen më të fuqishme”.

“Për njerëzit normalë, kjo (teknologji) është e mirë. Për njerëzit që nuk duan aq shumë, çështja është sigurisht një sfidë e një rendi të ndryshëm”.

“Mund të imagjinoni se një pjesë e madhe e problemeve apo sfidave të agjencisë flasin për faktin se pasaporta juaj është, në thelb, në gjurmën e gishtit tuaj, në retinën tuaj ose në fytyrën tuaj”, tha Cohen duke përshkruar masat e tilla siç janë projektuar kryesisht për kundër terrorizmit dhe jo kundër spiunazhit.

“Kjo arenë, e cila na ndikon shumë, ka ndryshuar përtej njohjes dhe është duke u ngadalësuar”.

Në vitin 2010, Emiratet e Bashkuara Arabe akuzuan Mossad për vrasjen e një blerësi të armëve të Hamasit në Dubai dhe publikuan videon CCTV të ekipit të goditur me armë, si dhe pasaportat e tyre të falsifikuara perëndimore – një siklet për Izraelin, megjithëse ai i shmangu komentet.

Që kur Cohen mori përsipër në vitin 2016, Mossad besohet gjerësisht se ka vrarë njerëzit e Hamasit në Malajzi dhe Tunizi. Asnjë incident nuk ishte si filmi i bërë në Dubai dhe që u bë publik, si një tregues se vrasësit iu shmangeshin mbikëqyrjes.

Cohen vlerësoi Presidentin e SHBA Donald Trump, i cili u tërhoq nga marrëveshja ndërkombëtare bërthamore me Iranin dhe e njohu Jerusalemin si kryeqytet Izraelit – lëvizjes që, respektivisht, tronditi aleatët e mëdhenj evropianë të Uashingtonit dhe zemëroi palestinezët, të cilët pretendojnë Jerusalemin lindor si kryeqytetin e një shteti që ata kërkojnë.

Cohen tha se fuqi të ndryshme në Lindjen e Mesme, pika të nxehta të tilla si Siria “është, natyrisht, shumë e prekur nga ndryshimi i qasjes që kur Presidenti Trump mori detyrën, gjë që, unë mendoj, se është shumë e këndshme për ne, si Shteti i Izraelit”.

“Ka një lloj ndjenje – duke përfshirë edhe mua – se ekziston një diferencim midis djemve të mirë dhe të liq, duke u bërë në një mënyrë më ndarëse, më të thjeshtë dhe më të qartë.”

Burimi: Ynetnews.com

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…