Israel Aerospace Industries, kontratë 550 mln dollarëshe me vendin aziatik

IAI nuk e publikoi emrin e vendit të interesuar, por besohet të jetë India


Israel Aerospace Industries (IAI)  bëri të ditu se kishte nënshkruar një kontratë me vlerë 550 milionë dollarë për ushtrinë e një vendi aziatik për të siguruar sistemin e saj të mbrojtjes ajrore “Sky Capture”.

IAI nuk e publikoi  emrin e vendit të interesuar, por besohet të jetë India, shkruan gazeta izraelite “Globes”.

Kontrata do të kryhet gjatë katër viteve, gjatë së cilës IAI do të dorëzojë sistemin “Sky Capture” dhe do ta lidhë atë me sistemin e armëve lokale.

India ka nënshkruar disa kontrata të mëdha me kompanitë e mbrojtjes izraelite në të kaluarën.

Vetëm javën e kaluar, IAI nënshkroi një marrëveshje të madhe për të furnizuar versionin detar të sistemit Barak 8 për mbrojtjen e raketave dhe ajrit në marinën indiane.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Kryeministri më jetëgjatë dhe më i suksesshëm i Izraelit

Në vitin 2009, ekspertët e përshkruan Benjamin Netanyahun si një udhëheqës të dobët, qeveria e të cilit ishte e destinuar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…