Mossad ndihmoi Danimarkën të neutralizonte vrasjen e liderit opozitar iranian

Diplomati izraelit konfirmon se Mossad ndihmoi në ndalimin e vrasjes në tentativë të udhëheqësit të degës daneze të grupit opozitar iranian të fajësuar nga Teherani për sulmin ndaj paradës ushtarake në Khuzestan ku u vranë 25 iranianë


Mossad i ofroi Danimarkës dhe Suedisë informacione inteligjente, pëe t’i përdorur për të penguar një komplot nga shërbimi sekret i qeverisë iraniane për të vrarë një figurë të opozitës iraniano-arabe në tokën daneze, konfirmoi një zyrtar diplomatik izraelit.

Zyrtari tha se për shkak të përpjekjeve në rritje për të sulmuar sulmet ndaj institucioneve hebraike dhe izraelite, agjencia e spiunazhit izraelit grumbullon shumë informacione, duke përfshirë inteligjencën për komplote që jo domosdoshmërisht u drejtohen Izraelit ose , shkruan “Ynetnews”.

Besohet se informacioni i ofruar nga Izraeli i lejoi danezët të ndalonin vrasësit, të cilët ishin të pajisur me eksplozivë.

Sipas shefit të inteligjencës daneze, Finn Borch Andersen, sulmi kishte për qëllim ekzekutimin e udhëheqësit të degës daneze të Lëvizjes së Luftës Arabe për Çlirimin e Ahvazit (ASMLA) – një organizatë opozitare që Teherani fajëson për një sulm të vrasës më 22 shtator gjatë një parade ushtarake në Khuzestan në të cilën u vranë 25 iranianë, shumica prej të cilëve nga trupa Revolucionare e Gardës.

Pas sulmit në Khuzestan, Irani i thirri të dërguarit e Holandës, Danimarkës dhe Britanisë dhe i akuzoi tre vendet për strehimin e grupeve të opozitës iraniane.

Më 28 shtator, policia daneze mbylli dy ura të mëdha për të trafikut dhe ndaloi shërbimet e trageteve nga Danimarka në Suedi dhe Gjermani në një operacion policor mbarëkombëtar për të parandaluar një sulm të mundshëm.

Pak ditë më parë, i dyshuari norvegjez ishte vërejtur të fotografonte dhe të shihte shtëpinë e daneze të udhëheqësit të ASMLA, tha policia.

 

Më 21 tetor, një shtetas norvegjez me origjinë iraniane u arrestua në Suedi në lidhje me komplotin dhe u ekstradua në Danimarkën fqinje, tha policia e sigurisë suedeze.

I dyshuari ka mohuar aktin keqbërës dhe po mbahet në paraburgim deri më 8 nëntor. Qeveria iraniane gjithashtu mohoi ndonjë lidhje me komplotin e dyshuar.

Të mërkurën, Irani shprehu një “protestë të fortë” ndaj ambasadorit danez në Teheran, Danny Anan, lidhur me atë që ajo përshkroi si “veprim të nxituar, politik” dhe “të pakalkuluar” të zyrtarëve danezë në këtë rast.

Kjo është hera e dytë në muajt e fundit që Irani është akuzuar për përpjekjen për të dëmtuar aktivistët e opozitës iraniane të mërguar në tokën europiane. Në qershor, Franca neutralizoi një sulmi ndaj opozitës iraniane në Paris, të organizuar nga iranianët. Kjo përpjekje u pengua gjithashtu me ndihmën e Mossadit izraelit.

“Përpjekjet e Mossad kanë çuar në pengimin e terrorizmit iranian në Francë, Belgjikë, Austri, Gjermani dhe tani Suedi dhe Danimarkë”, tha një zyrtar izraelit.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…