Presidenti i ri i Brazilit: Zhvendosim ambasadën në Jeruzalem

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro: Izraeli është një shtet sovran dhe ne e respektojmë atë.

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro tha të enjten se ai synon të lëvizë ambasadën e vendit nga Tel Avivi në Jeruzalem, siç premtoi gjatë fushatës së tij zgjedhore.

“Siç thashë gjatë fushatës zgjedhore, ne synojmë të lëvizim ambasadën nga Tel Avivi në Jeruzalem,” theksoi Bolsonaro nëpërmjet llogarisë zyrtare të Twitter, duke shtuar, “Izraeli është një shtet sovran dhe ne e respektojmë atë.”

Gëzuar Pesah 2019! Sot fillon festa më e rëndësishme hebraike

Pesah 2019 fillon mbremjen e së premtes, më 19 prill, dhe përfundon mbrëmjen e së shtunës, 27 prill.

INTERVISTA

Ambasadori Rodkin: Marrëdhëniet e Izraelit me Shqipërinë janë të forta

Intervistë e ambasadorit izraelit, Boaz Rodkin, dhënë kryeredaktorit të “Albanian Daily News”, Genc Mlloja

SPYZONE

Izraeli, 7.5 miliardë dollarë në 2018 nga eksportet ushtarake

Vëllimi i shitjeve të kompanive të mbrojtjes izraelite pasqyroi dhjetëra marrëveshje në mbarë botën.