Netanyahu takon kryeministren e Rumanisë: Të rrisim investimet midis dy vendeve

Kryeministri i Izraelit ndodhet në Varna të Bullgarisë ku merr pjesë në Forumin e Krajovës


Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, u takua me kryeministren e Rumanisë, Viorica Dancila, gjatë qëndrimit të tij në Varna të Bullgarisë, atje ku po merr pjesë në Forumin e Krajovës (Craiova Forum).

“U takova me Kryeministren rumune Viorica Dancila në kuadër të pjesëmarrjes sime në Forumin e Krajovës, ku unë u ftova si një mysafir nderi. Ne diskutuam mënyra për të forcuar marrëdhëniet midis Izraelit dhe Rumanisë dhe mënyrat për të rritur tregtinë dhe investimet midis dy vendeve tona”, shkruan kryeministri izraelit në faqen e tij në Facebook.

Në Forumin e Krajovës marrin pjesë edhe kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…