Netanyahu takon kryeministren e Rumanisë: Të rrisim investimet midis dy vendeve

Kryeministri i Izraelit ndodhet në Varna të Bullgarisë ku merr pjesë në Forumin e Krajovës


Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, u takua me kryeministren e Rumanisë, Viorica Dancila, gjatë qëndrimit të tij në Varna të Bullgarisë, atje ku po merr pjesë në Forumin e Krajovës (Craiova Forum).

“U takova me Kryeministren rumune Viorica Dancila në kuadër të pjesëmarrjes sime në Forumin e Krajovës, ku unë u ftova si një mysafir nderi. Ne diskutuam mënyra për të forcuar marrëdhëniet midis Izraelit dhe Rumanisë dhe mënyrat për të rritur tregtinë dhe investimet midis dy vendeve tona”, shkruan kryeministri izraelit në faqen e tij në Facebook.

Në Forumin e Krajovës marrin pjesë edhe kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov.

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike