100-vjetori, liderit botërorë mblidhen në Paris

100-vjetori nga përfundimi i Luftës së Parë Botërore, Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, midis 70 liderëve botërorë

Udhëheqësit botërorë u mblodhën në Paris, në përkujtimet që shënojnë  100-vjetorin që nga përfundimi i Luftës së Parë Botërore, në një kohë kur bota njeh rritje të nacionalizmit dhe tensioneve diplomatike.

Rreth 70 liderë, duke përfshirë presidentët e SHBA-ve dhe Rusisë, Donald Trump dhe Vladimir Putin, si dhe kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, po marrin pjesë në njëqind vjetorin e armëpushimit të vitit 1918 në kryeqytetin francez.

Lufta e Parë Botëore, 1914-1918, shkaktoi rreth 10 milionë viktima.

Të pranishëm janë edhe presidenti i Shqipërisë dhe ai i Kosovës, Ilir Meta dhe Hashim Thaçi.

Gjatë ceremonisë, kryeministri izraelit dhe bashkëshortja e tij, Sara Netanyahu, u takua me presidentin e Francës, Emanuel Makron dhe bashkëshorten e tij.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Avital Leibovich: Izraelitët ndihen të mirëpritur në Shqipëri

Kryetarja e Komitetit Amerikano-Hebraik, intervistë për “Diplomaticus” në televizionin informativ shqiptar, News24.

SPYZONE

Tri kompani izraelite renditen midis 100 shitësve më të mëdhenj të armëve

Elbit Systems Ltd, shiti 3.2 miliardë dollarë armë në vitin 2017, duke u renditur e 28-ta në listë.