Ish-shefi i Mosadit bashkohet me firmën më të famshme private spiune Black Cube

Black Cube është përshkruar si një “krah pothuajse i privatizuar” i Mossadit


Ish-kreu i Mossad, Efraim Halevy, është bashkuar me kompaninë e e famshme private të inteligjencës izraelite, Black Cube, ku ai do të shërbejë si këshilltar i drejtorëve, kryesimin e komisionit për të shqyrtuar klientët potencialë dhe do të veprojë si këshilltar i lartë për çështjet operacionale dhe të inteligjencës.

Faqja e internetit e kompanisë tregon Halevy si një anëtar i bordit të tij këshillues. Një burim i tha gazetës izraelite “Yedioth Ahronoth”  se ai mund të zgjidhej president i kompanisë në të ardhmen.

Ish-kryespiuni i nëntë i Mossad,  kaloi pothuajse 40 vjet duke punuar për agjencinë e inteligjencës izraelite.

Ai ishte një kritik i ashpër ndaj kundërshtimit të kryeministrit Benjamin Netanyahu ndaj marrëveshjes bërthamore të Iranit, disa aspekte të së cilës, siç pohonte ai, mund të ishin të mira për shtetin hebre.

Black Cube, i cili është përshkruar si një “krah pothuajse i privatizuar” i Mossadit, është raportuar më parë këtë vit që ka synuar zyrtarët e lartë të Shtëpisë së Bardhë për të mbledhur informacion kompromentues që mund të përdoret në vendimin e Presidentit të SHBA Donald Trump për të dalë nga marrëveshja ndërkombëtare bërthamore me me Iranin e vitit 2015, i cila u negociua nën paraardhësin e tij Barak Obama.

Në Black Cube punojnë disa nga ish-emrat më të famshëm të Mossadit, si ish-shefi Meir Dagan, ish-shefi i policisë, Yohanan Danino dhe ish-shefi i Këshillit të sigurisë kombëtare, gjenerali Giora Eiland.

Black Cube është themeluar nga Dan Zorla dhe Dr.Avi Yanus në vitin 2011. Ai është bërë një nga shërbimet inteligjente private nga më të famshmet në botë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…

SHQIPËRI

Shpëtoi në Shqipëri, Meta dekoron personalitetin amerikano-izraelit Dr. Ichak Kalderon Adizes

Për t’i shpëtuar Holokaustit, familja e Ichak Adizes u strehua në Shqipëri duke pretenduar se nuk ishin hebre por muslimanë,…

KOSOVA

Kosova midis 100 Kombeve në Jerusalem

Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit (ICEJ) organizon marshin e kombeve drejt Jerusalemit çdo vit. Kosova bëhet vendi i 100-të…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Yossi Cohen: Kryespiuni i Mossad që vodhi arkivat sekrete bërthamore të Iranit

Gazeta e madhe izraelite "Jerusalem Post" e ka përzgjedhur shefin e Mossad, Yossi Cohen, si numrin 1 nga 50 hebrenjtë…