Bota nderon Stan Lee, hebreun që krijoi Spider-Man

Bashkëkrijuesi i Marvel Comics krijoi disa nga personazhet më të famshëm të Hollivudit si Spider-Man, The Fantastic Four dhe The Hulk Incredible. Vdiq të hënën në moshën 95-vjeçare

Stan Lee, bashkëthemeluesi i Marvel Comics, i cili krijoi disa nga personazhet më të famshëm të Hollivudit si Spider-Man, The Fantastic Four dhe The Hulk Incredible, vdiq të hënën në moshën 95-vjeçare.

Emri i tij i plotë ishte Stanley Martin Lieber. Ai lindi në dhjetor 1922 nga një familje emigrantësh hebrenj, të ardhur nga Rumania në Nju Jork. Babai i Lee ishte një prestar veshjesh, ndërsa adoleshent ai jetoi me familjen e tij në një apartamentin me një dhomë gjumi në Bronx.

Shkrimtari i mirënjohur amerikano-hebre, i cili kohët e fundit vuante prej pneumonisë, themeloi Marvel Comics me Jack Kirby në 1961.

Shumë prej tregimeve të personazheve që nga ajo kohë janë kthyer në filma të Hollivudit, duke e kthyer markën Marvel në një biznes me shumëmiliarderësh.

Mesazhe respekti erdhën nga të gjithë industrinë e argëtimit, me drejtorin Edgar Wright, producent ekzekutiv në filmin Antman, duke thënë: “Stan Lee, RIP. Faleminderit që na frymëzove kaq shumë prej nesh që të marrim një stilolaps ose laps dhe t’i vëmë ëndrrat tuaja në letër. Excelsior! ”

Sipërmarrësi miliarder Elon Musk shkroi: “Rri në paqe, Stan Lee. Shumë botëve të imagjinatës dhe kënaqësisë që keni krijuar për njerëzimin do të zgjasin përgjithmonë. ”

Aktori Seth Rogen tha gjithashtu në Tëitter: “Faleminderit Stan Lee për të bërë njerëzit që ndihen ndryshe të kuptojnë se janë të veçantë.”

Aktori Chris Evans, i njohur më së shumti për rolin e tij në filmin “Captain America” të kompanisë Marvel, shkroi në rrjetet sociale se “nuk do të ketë kurrë më një Stan Lee të dytë”.

Edhe protagonisti kryesor i “X-Men”, Hugh Jackman shprehu keqardhjen për “humbjen e një gjeniu kaq krijues”.

Robert Downey Jr., i cili luajti rolin e “Iron Man”, i dedikoi gjithashtu një mesazh: Mirënjohës për gjithçka jam. U prehsh në paqe Stan!

Kevin Feige, producent dhe president i “Marvel Studios” dha gjithashtu mesazhin e tij, teksa tha se “askush nuk ka pasur më shumë ndikim në karrierën time dhe për gjithçka bëjmë në Marvel Studios, sesa Stan Lee”.

Autori i librave legjendarë ndërroi jetë në Qendrën Mjekësore Cedars Sinai në Los Angeles, sipas avokatit të familjes së tij.

Tom Hardy, që shkëlqeu në rolin e “Venom”, filmi i fundit bazuar në karakterin e “Marvel Comics”, shpërndau në rrjetet sociale një foto të Lee gjatë xhirimeve.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Avital Leibovich: Izraelitët ndihen të mirëpritur në Shqipëri

Kryetarja e Komitetit Amerikano-Hebraik, intervistë për “Diplomaticus” në televizionin informativ shqiptar, News24.

SPYZONE

Tri kompani izraelite renditen midis 100 shitësve më të mëdhenj të armëve

Elbit Systems Ltd, shiti 3.2 miliardë dollarë armë në vitin 2017, duke u renditur e 28-ta në listë.