Turizmi në Izrael në shifra rekord

Deri në nëntor 2018, 3.6 milionë turistë vizituan Izraelin. 4.8 miliardë dollarë të ardhura


Të premten, më 16 nëntor 2018, rekordi i vitit 2017 për turistët që vizitojnë Izraelin u thye duke tejkaluar 3.6 milionë turistë. Ministria e Turizmit pret që deri në fund të vitit 2018 të paktën 4 milion turistë do të kenë vizituar Izraelin.

Kjo piketë e re ndjek një tetor që pa numrin më të lartë mujor të turistëve në hyrje të regjistruar ndonjëherë në Izrael – gati gjysmë milioni.

Ministri i Turizmit, Yariv Levin, tha se një rritje prej dhjetëra pikë përqindjeje në turizmin “hyrës” gjatë dy viteve të fundit e ka vendosur Izraelin midis vendeve më më shumë rritje në botë në turizëm.

Dy muajt e pikut të 2018 deri më tani ishin prill (408,449) dhe tetor (485,500). Totali i përgjithshëm i tetorit ishte 516,500 vizitorë, duk numëruar edhe ata ditorë që vijnë me anije në Haifa.

Europianët përbënin shumicën e turistëve në Izrael këtë vit, me numrin më të madh që vjen nga Federata Ruse, Franca, Gjermania dhe Mbretëria e Bashkuar, sipas Byrosë Qendrore të Statistikave.

Mes vendeve të Azisë, numri më i madh i turistëve në Izrael në vitin 2018 erdhi nga Kina, ku India ishte në vendin e dytë.

Që nga janari, industria e turizmit vlerësohet të ketë kontribuar më shumë se 18 miliardë shekel (4.8 miliardë dollarë) për ekonominë izraelite.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…