Medtronic blen Nutrino Health, startapin izraelit e të dhënave të ushqyerit

Blerja nga kompania amerikane ka kushtuar rreth 100 milionë dollarë


Kompania amerikane Medtronic PLC, me qendër në Dublin (Irlandë) bleu izraeliten Nutrino Health Ltd, një kompani shërbime të dhënash, analitikë dhe teknologji të lidhura me të ushqyerit.

Sipas “Globes”, nuk janë zbuluar detaje financiare për marrëveshjen, por burimet besojnë se ishte për 100 milionë dollarë.

E themeluar në vitin 2011 nga Yonatan Lipkin dhe Dr. Yaron Hadad, Nutrino ka grumbulluar 10 milionë dollarë në raunde financimesh.

Me qendër në Tel Aviv, Nutrino do të integrohet në Medtronic’s Diabetes Group.

Medtronic dhe Nutrino thanë se kompanitë njihnin një mundësi për përmirësimin e rezultateve klinike për njerëzit me diabet, duke integruar infrastrukturën e hollësishme të Nutrino-s për analizën e ushqimit, ekspertizën e shkencës së ushqyerjes dhe inteligjencën artificiale (AI), duke pasur njohuri të personalizuara me teknologjinë e Medtronic dhe inovacionet e ardhshme.

Medtronic dhe Nutrino kanë bashkëpunuar në një program diabeti gjatë dy viteve të fundit.

Medtronic ka blerë shumë kompani izraelite në të kaluarën, përfshirë Mazor Robotics Ltd. në shtator për 1.6 miliardë dollarë.

Publikuar nga Izraeli Sot – izraelisot.com

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…