“East Med”, projekti 7 mld dollarë që sjell gazin izraelit drejt Europës

Ky është gazsjellësi, më i gjati dhe më i thellë nën det në botë


Greqia, Qipro, Izraeli dhe Italia kanë rënë dakord për ndërtimin e gazsjellësit “East Med”, që do të krijojë lidhjen e rezervave të gazit të shtetit hebre me 3 vendet në fjalë, me anë të një projekti kolosal që do të kushtojë mbi 7 miliardë dollarë.

Sipas gazetes “Times of Israel”, që publikon lajmin, nëpërmjet këtij gazsjellësi, më i gjati dhe më i thellë nën det në botë, do të bëhet furnizimi me gaz natyror nga Mesdheu Lindor në Europë.

Vepra energjetike do të fillojë të ndërtohet rreth 170 kilometra nga bregu jugor i Qipros, e do të shtrihet në një gjatësi prej 2.200 km për të arritur në Otranto të Italisë, nëpërmjet Kretës dhe Greqisë kontinentale.

Ai do të jetë në gjendje të transportojë deri në 20 miliardë metra kub gaz në vit, kur nevojat e gazit në Europë pritet të rriten me 100 miliardë metra kub në vit deri në vitin 2030.

Sipas medieve izraelite, puna për “East Med” do të fillojë në muajt e ardhshëm, pasi të shqyrtohet dhe aprovohet edhe nga BE-ja, e pritet të përfundojë brenda 5 viteve.

Lajmi vjen vetëm disa ditë pas përfundimit të gazsjellësit “Turkstream”, që përuruan Putin dhe Erdogan, një gazsjellës për të cilin tashmë Athina bashkë me Sofjen kërkojnë të përfitojnë pjesën tjetër të tij, që do të çojë gazin drejt brigjeve italiane.

Për këtë çështje do të diskutojë kryeministri Tsipras me presidentin rus, në takimin që do të kenë në fillim të dhjetorit në Moskë. Athina synon fort këtë marrëveshje, pasi gazsjellësi “TAP” – që është thuajse në përfundim, – dhe ndërtimi i dy gazsjellësve të tjerë do ta shndërrojnë Greqinë në një nyje tepër të rëndësishme energjetike në rajon. /Top Channel/

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…