Izrael, gjendet unaza e Pons Pilatit që kryqëzoi Jezusin

Unaza e vogël u gjet 50 vite më parë në kompleksin arkeologjik “Herodion”, pranë Betlehemit në Çisjordani.


Unaza e vogël u gjet 50 vite më parë në kompleksin arkeologjik “Herodion”, pranë Betlehemit në Çisjordani.

E mbi të sot, falë punës së një makine speciale të vënë në dispozicion nga laboratorët izraelitë të Antikitetit, është dëshifruar një emër: ai i Pons Pilatit.

Bëhet fjalë për guvernatorin romak, i cili qeverisi një rajon të Perandorisë Romake mes viteve 36 dhe 26 përpara lindjes së Krishtit, e që sipas Ungjillit udhëhoqi procesin që iu bë Jezu Krishtit dhe urdhëroi kryqëzimin e tij.

Unaza, bashkë me objekte të tjera u gjet në gërmimet që u kryen në vitin 1968, pas luftës 6-ditore, të udhëhequra nga Gideon Forster i Universitetit hebraik të Jeruzalemit, në prag të hapjes së varrit dhe të pallatit të Erodit për turistët vizitorë.

Por vetëm së fundmi, drejtori i kompleksit “Roi Porat” u ka kërkuar studiuesve ta pastrojnë unazën për ta ekzaminuar, kërkesë që ka çuar në zbulimin e portretit të një vazoje vere të gdhendur nga një shkrim në greqisht, i cili i përkthyer do të thotë “pronë e Pilatit”.

Unaza është prej bronzi, jo i ndonjë estetike të veçantë. Si rrjedhojë, sipas specialistëve i përket një përdorimi të përditshëm. Sipas opinionit të disa studiuesve, i dhënë në “Israel Exploration Journal”, politikani romak ka gjasa që unazën ta ketë pasur të vendosur në gisht, kur kreu gjestin e famshëm të larjes së duarve dhe urdhëresës për të kryqëzuar Krishtin, siç e përshkruan Ungjilli.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

“Shqipëria – Një perlë e pazbuluar!”, Agjencia Kombëtare e Turizmit projekte me izraeliten “Think Creative”

Shqipëria dhe Izraeli vazhdojnë të thellojnë kontaktet në fushën e turizmit, pavarësisht pandemisë së koronavirusit. Sot, u zhvillua një takim…

KOSOVA

Projekte të përbashkëta, Rotary Club Haifa dhe Rotary Club Prishtina International nënshkruajnë marrëveshjen

Rotary Club Haifa (Izrael) dhe Rotary Club Prishtina International (Kosovë) do të vijojnë zyrtarisht me projektet e tyre të bashkëpunimit.…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…