PepsiCo finalizon blerjen e SodaStream për 3.2 miliardë dollarë

Kompania izraelite prodhon pije të gazuara. Një aksion u shit për 144 dollarë


PepsiCo bëri të ditur se ka përfunduar blerjen e saj të SodaStream International Ltd., duke blerë të gjitha aksionet e kompanisë izraelite të pijeve të gazuara për 144 dollarë për aksion, në një vlerësim të kompanisë prej 3.2 miliardë dollarësh.

CEO i PepsiCo, Ramon Laguarta citohet nga “Globes”: “Nuk mund të isha më krenar apo më i ngazëllyer për të mirëpritur SodaStream për familjen PepsiCo. Së bashku me SodaStream, unë jam i bindur se ne mund të përshpejtojmë progresin në qëllimin tonë të përbashkët për frenimin e mbetjeve plastike dhe ndërtimin e një të ardhme më të qëndrueshme”.

CEO i SodaStream, Daniel Birnbaum, tha: “Ne jemi të emocionua të bëhemi pjesë e PepsiCo dhe të bashkohemi me ekipin e tij të larmishëm dhe të talentuar. SodaStream u themelua për të sjellë mundësi të shëndetshme, të leverdisshme dhe miqësore ndaj konsumatorëve në mbarë botën – dhe PepsiCo do të na ndihmojë të shpërndajmë dhe zgjerojmë në këtë mision”.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli në Top 10 në Global Innovation Index

Izraeli udhëheq botën në investime në R&D, kërkim të talenteve. Shkëlqen në prodhimin e inovacionit me investim relativisht të vogël.…

SHQIPËRI

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

KOSOVA

Mentor Rexhepi: YOZMA- shembulli izraelit i fondeve private investive dhe Kosova

Izraeli njihet si vendi i risive teknologjike. Modeli Yozma nga Izraeli është marrë parasysh si model i suksesshëm nga shumë…

INTERVISTA

Boaz Rodkin: Ja çfarë i kam thënë për Shqipërinë ambasadorit të ri, Noah Gal Gendler

Me rastin e përfundimit të detyrës, ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Z. Boaz Rodkin, dha një intervistë për gazetën online…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…