Neurolief, pajisja inteligjente që lufton migrenën

Aparati “fantashkencor” u zhvillua nga izraelitët Shmuel Shany dhe Amit Dar


Katërmbëdhjetë për qind e të rriturve amerikanë vuajnë nga migrena ose dhimbje koke të rënda. Në mesin e grave të moshës 18 deri 44 vjeç, numri arrin në 23%. Nuk ka shërim për migrenën dhe ilaçet lehtësuese kundër dhimbjes nuk funksionojnë gjithmonë.

Një nga trajtimet më premtuese është stimulimi i nervave oksipetalë, ku një gjenerator i vogël impuls është futur në bazën e kafkës për të dërguar impulse elektrike lehtësuese të dhimbjes në tru.

Për këtë qellim Shmuel Shany dhe Amit Dar në udhëtimin e tyre për të themeluar Neurolief.

Neurolief po zhvillon një pajisje jo-invazive të neuro-modulimit që mund të jetë në dispozicion për blerje në farmacinë tuaj lokale për më pak se 500 dollarë. Pajisja duket pak si vëzhguesi i Geordit në Star Trek: Gjenerata e ardhshme, përveç se vendoset në majë të kokës.

Pajisja është e ringarkueshme, mund të përshtatet me një sërë madhësish të kokës dhe lidhet me të dyja aplikacionet e telefonit celular dhe me cloud, në mënyrë që përvoja e një pacient të veçantë të krahasohet me të tjerët për të dhënë një dozë të saktë elektrike.

Me “dozë”, Dar shpjegon se pajisja mund të “telefonojë” individualisht gjashtë elektroda, duke mbajtur mundësinë për të krijuar një plan trajtimi të personalizuar për secilin pacient.

Një studim i produktit të kryer vitin e kaluar tregoi një ulje mesatare prej 80% në simptomat e dhimbjes.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Almira Emiri flet për “The Albanian”: Koncertet “IsrAlb Fest” janë dashuria ime e madhe

Pianistja e mirënjohur shqiptare, Almira Emiri, prej 24 vitesh jeton në Budapest të Hungarisë, me një karrierë të suksesshme ndërkombëtare.…

SPYZONE

A është “Carmel”, e ardhmja e pushkës izraelite?

Pushka automatike “Carmel” mund të jetë revolucioni i ardhshëm. Një armë e qëndrueshme dhe e besueshme, mund të jetë një…