Rekord vizitorësh, turizmi në Izrael pritet të kalojë 4 mln në 2018

3.8 milionë turistë vizituan Izraelin në janar-nëntor 2018, 14% më shumë se në periudhën korresponduese të vitit të kaluar


Ministria e Turizmit në Izrael parashikon një total prej më shumë se katër milionë turistësh në Izrael në 2018, pasi 389,000 turistëve të vizituar në nëntor, 9% më shumë se në nëntor 2017 dhe 35% më shumë se në nëntor 2016.

Ministria e Turizmit vlerësoi të ardhurat nga turizmi në nëntor ishin 2.1 miliardë shekel ose 560 milionë dollarë. 486,000 turistë vizituan Izraelin në tetor.

3.8 milionë turistë vizituan Izraelin në janar-nëntor 2018, 14% më shumë se në periudhën korresponduese të vitit të kaluar. Shumica e turistëve mbërritën nga ajri; 30.500 mbërritën nga deti.

Ministri i Turizmit Yariv Levin tha: “Nëntori vazhdoi trendin rekord në turizmin e ardhshëm në Izrael, me arritje të paprecedentë në numrin e turistëve që vizituan vendin”.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…