Dëbimi i diplomatëve nga Shqipëria, Irani fajëson SHBA-të dhe Izraelin

Agjencia zyrtare iraniane e lajmeve IRNA citoi zëdhënësin e Ministrisë së Jashtme, Bahram Ghasemi

Irani po fajëson Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin për dëbimin e dy diplomatëve iranianë  (përfshirë ambasadorin) nga ana e Shqipërisë, të akuzuar për përfshirje në veprimtari kriminale që kërcënuan sigurinë e vendit të vogël evropian, citon gazeta izraelite “Yediot Aharonot” agjencinë amerikane “Associated Press”.

Agjencia zyrtare iraniane e lajmeve IRNA citoi zëdhënësin e Ministrisë së Jashtme, Bahram Ghasemi, të thoshte se “Shqipëria është bërë një viktimë e paqëllimtë e Shteteve të Bashkuara, Izraelit dhe disa grupeve terroriste”.

Ai thotë se SHBA dhe Izraeli po punojnë për të shkatërruar marrëdhëniet midis Iranit dhe vendeve evropiane dhe se Shqipëria nuk duhet t’u lejojë të tjerëve të diktojnë marrëdhëniet e saj me Teheranin.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Marie Van der Zyl: Populli shqiptar ka një respekt të madh për hebrenjtë

Presidentja e Bordit të Deputetëve të Hebrenjve Britanikë, intervistë në televizionin shqiptar News24

SPYZONE

Tri kompani izraelite renditen midis 100 shitësve më të mëdhenj të armëve

Elbit Systems Ltd, shiti 3.2 miliardë dollarë armë në vitin 2017, duke u renditur e 28-ta në listë.