Intel, investim prej 11.9 mld dollarësh në Izrael

Gjiganti amerikan i prodhimit të çipeve eksportoi 4 miliardë dollarë nga Izraeli në vitin 2018


Intel, gjiganti amerikan i prodhimit të çipeve, ka rënë dakord të investojë 40 miliardë shekel (11.9 miliardë dollarë) për të zgjeruar operacionet e fabrikimit në qytetin jugor izraelit Kiryat Gat, njoftoi ministri i financave i Izraelit, Moshe Kahlon.

Investimi është pjesë e zgjerimit global të Intel të aftësive të saj prodhuese.

Përveç Izraelit, kompania deklaroi se synon të zgjerojë operacionet e saj në Irlandë dhe Oregon.

Intel gjithashtu do të rekrutojë 1,000 punonjës izraelitë.


Related Posts


Intel aktualisht ka një staf prej 12.700 punonjës në Izrael, duke përfshirë 1100 të punësuar nga prodhuesi i çipeve për maknat, Mobileye, të blerë nga Intel në 2017 për 15.3 miliardë dollarë.

Eksporti i Intel nga Izraeli në vitin 2018 arriti në 4 miliardë dollarë, sipas deklaratave të kompanisë, nga 3.6 miliardë dollarë në 2017.

Në total, blerjet dhe investimet e Intel në Izrael deri më tani arrijnë në 35 miliardë dollarë.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…