Shqipëria merr pjesë në kongresin e sindikatave izraelite

Gëzim Kalaja dhe Arjola Alika të pranishme në Kongresin e 8-të të Bashkimit Izraelit të Punonjësve Shtetërorë


Shqipëria mori pjesë për herë të parë në Kongresin e 8-të të Bashkimit Izraelit të Punonjësve Shtetërorë (IUGE – Israeli Union), të zhvilluar në Rishon LeZion.

Sipas Ambasadës Shqiptare në Izrael, në kongres morën pjesë Gëzim Kalaja, president i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Shqipërisë, dhe Arjola Alika, presidente e Bashkimit të Sindikatava të Pavarura të Punonjësve Publikë.

Në kongres morën pjesë drejtues sindikatash nga e gjithë bota, ndërsa diskutimet u fokusuan në të ardhmen e Shërbimit Civil.

Morën pjesë edhe ministri izraelit i Financave, Moshe Kahlon, komisionari i shërbimit civil, Daniel Friedman, si dhe përfaqësues nga trupi diplomatik i akredituar në Izrael, përfshirë ambasadorin e Shqipërisë, Bardhyl Canaj.

“U zhvilluan bisedime për një mundësinë e marrëveshjeve të bashkëpunimit midis IUGE dhe Bashkimit të Sindikatave Shqiptare”, thuhet në njoftimin e ambasadës.

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Almira Emiri flet për “The Albanian”: Koncertet “IsrAlb Fest” janë dashuria ime e madhe

Pianistja e mirënjohur shqiptare, Almira Emiri, prej 24 vitesh jeton në Budapest të Hungarisë, me një karrierë të suksesshme ndërkombëtare.…

SPYZONE

A është “Carmel”, e ardhmja e pushkës izraelite?

Pushka automatike “Carmel” mund të jetë revolucioni i ardhshëm. Një armë e qëndrueshme dhe e besueshme, mund të jetë një…