Turizmi izraelit fillon fuqishëm në 2019

321,000 njerëz nga jashtë vizituan Izraelin në janar, 11% më shumë se në 2018.


321,000 njerëz nga jashtë vizituan Izraelin në janar 2019, duke përfshirë 35,000 udhëtime njëditore (duke përfshirë 3,000 nga anijet turistike), raportoi Byroja Qendrore e Statistikave.

250,000 turistë hynë në Izrael përmes linjave ajrore dhe 35,000 përmes rrugëve tokësore.

Shifrat turistike janar 2019 janë 11% më të larta se ato 2018,  tha Ministria izraelite e Turizmit.

Në vitin 2018, një rekord prej 4.12 milionë turistësh erdhën në Izrael, 14% më shumë se 2017, gjë që ishte gjithashtu një rekord dhe 42% më shumë se 2016, shkruan portali izraelit “Globes”.

Ministri izraelit i Turizmit, Yariv Levin tha: “Muaji i parë i vitit 2019 tregon se të dhënat vazhdojnë të thyhen në turizëm.

Shifrat inkurajuese për fillimin e vitit janë një vazhdim i drejtpërdrejtë i aktiviteteve inovative që kemi zhvilluar në fushën e marketingut dhe infrastrukturës.

Rritja e numrit të turistëve gjatë viteve është dëshmi e cilësisë së produktit turistik izraelit. Shpresoj dhe besoj se viti 2019 do të vazhdojë rritjen e pashembullt të turizmit që ne kemi krijuar gjatë viteve të fundit”.

Lexo më shumë

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…