Zaev kërkon falje për gabimin e tij gjatë fjalimit për Holokaustin

Kryeministri Zoran Zaev, gjatë fjalimit të tij ka bërë një lëshim për të cilin ai kërkoi falje publike në profilin e tij në Facebook.


Sot Komuniteti Hebraik shënoi 76 vjetorin e deportimi dhe Holokaustit të 7 144 hebrenjve që jetonin në vend.

Kryeministri Zoran Zaev, gjatë fjalimit të tij ka bërë një lëshim për të cilin ai kërkoi falje publike në profilin e tij në Facebook.

Postimi i plotë i kryeministrit Zaev:

-Në fjalimit tim gjatë shënimit të 76 vjetorit të dëbimit të hebrenjve maqedonas në kampin nazist Treblinka dhe hapjes zyrtare të ekspozitës muzeore në Qendrën Përkujtimore të Holokaustit, kam bërë një gabim të paqëllimshëm.

-Domethënë, në pjesën e fjalimit ku thuhet: “Holokausti nuk është vetëm një tragjedi çifute, apo vetëm një faqe e errët nga Lufta e Dytë Botërore. Me gjithë tmerrin, ky genocid është një paralajmërim dhe një mësim për të gjithë ne, nga të gjithë besimet, për të gjitha kohërat, në vend të fjalës”tragjedi”, pa dashje kam përdorur termin “traditë”.

-Natyrisht, kjo është një lapsus i paqëllimtë, një gabim për të cilin kërkoj falje.

-Siguroj se adresimi im në tërësi, pa dyshim pasqyron frymën e dënimit të gjenocidit kundër popullit hebre dhe dhembshurinë për familjet e viktimave të Holokaustit.

-Gabimi nuk është postuar në faqen e internetit të Qeverisë në mënyrë që të mos dëmtojë ndjenjat e askujt./ Tetovasot.com/

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Kryeministri më jetëgjatë dhe më i suksesshëm i Izraelit

Në vitin 2009, ekspertët e përshkruan Benjamin Netanyahun si një udhëheqës të dobët, qeveria e të cilit ishte e destinuar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…