Bashkësia hebreje e Kosovës takohet me zv.presidentin e Kongresit Botëror të Hebrenjve

Në takimin me Robert Singer ishin të pranishëm kryetari i Bet Israel Kosova, Ruzhdi Shkodra dhe dy anëtarët Nisim Konforti dhe Flori Dedoni.


Robert Singer, Shefi Ekzekutiv dhe zëvendëspresident i Kongresit Botëror të Hebrenjve (Ëorld Jeëish Congress), u takua sot në Prishtinë me një delegacion të Bashkësisë Hebreje-Bet Israel Kosova, të kryesuar nga kryetari i saj, Ruzhdi Shkodra.

Në takim ishin të pranishëm edhe dy anëtarët, Nisim Konforti dhe Flori Dedoni.

Sipas komunikatës së Bet Israel Kosova, kryetari Shkodra e informoi zotin Singer, për të gjitha aktivitetet e Bashkësisë Hebraike.

Në këtë takim informues u diskutuan shumë tema, përfshirë edhe unitetin e komunitetit hebre në Kosovë.

Dje, z.Singer u prit nga kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, si dhe pati një takim me zëvevendëskryeministrin Enver Hoxhaj.

 

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Kompozitori i famshëm izraelit, Boris Pigovat: “Lule Bore” e meriton të jetë himni i “IsraAlb”

Boris Pigovat është një nga emrat më të mëdhenj të muzikës izraelite dhe asaj botërore. Kënga e famshme shqiptare “Lule…

SPYZONE

Si u bë Izraeli një superfuqi kibernetike në botë

Ushtria izraelite rekruton koduesit më të mirë dhe më të shkëlqyer apo hakersat qysh në adoleshencë