Kapi arkitektin e Holokaustit, vdes spiuni legjendar izraelit Rafi Eitan

Eitan udhëhoqi misionin për kapjen në Argjentinë të Adolf Eichman, i cili njihej ndryshe si arkitekt i Holokaustit.


Ka ndërruar jetë në moshën 92-vjeçare Rafi Eitan, ish-ministri dhe ish-zyrtari legjendar i Shin Bet të Mossad (shërbimit informativ të izraelit) i cili udhëhoqi misionin në 1960, për kapjen në Argjentinë të Adolf Eichman, i cili njihej ndryshe si arkitekt i Holokaustit.

Eitan, lindur më 23 nëntor të 1926-ës, ishte njeriu i inteligjencës izraelite, dhe mbante kontakte me Jonathan Pollard, spiun amerikan, i cili i dorëzoi Izraelit shumë informacione sekrete nga verën e vitit 1984 deri në nëntor 1985.

Prindërit e Eitan ishin rusë dhe kishin emigruar në Izraelin atëhershëm tre vite para lindjes së tij.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Almira Emiri flet për “The Albanian”: Koncertet “IsrAlb Fest” janë dashuria ime e madhe

Pianistja e mirënjohur shqiptare, Almira Emiri, prej 24 vitesh jeton në Budapest të Hungarisë, me një karrierë të suksesshme ndërkombëtare.…

SPYZONE

A është “Carmel”, e ardhmja e pushkës izraelite?

Pushka automatike “Carmel” mund të jetë revolucioni i ardhshëm. Një armë e qëndrueshme dhe e besueshme, mund të jetë një…