Me Netanjahun pas shpinës, Trump firmos njohjen lartësive Golan si pjesë të Izraelit

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka nënshkruar sot deklaratën ku lartësitë Golan njihen si territor i Izraelit.

Donald Trump dhe Benjamin Netanyahu
Donald Trump dhe Benjamin Netanyahu

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka nënshkruar sot deklaratën ku lartësitë Golan njihen si territor i Izraelit. Trump e nënshkroi vendimin ndërkohë që pas shpinës së tij qëndronte Benjamin Netanjahu, kryeministër i Izraelit.

Këto territore janë pushtuar nga Izraeli pas asaj që njihet si ‘Lufta Gjashtë Ditore’ kundër Sirisë, në vitin 1967.

Vendimi i Trump u kundërshtua sot nga Turqia dhe Rusia, ndërsa Bashkimi Evropian është shprehur më herët se nuk e ka ndryshuar qëndrimin për çështjen Golan.

Por ndërkohë që Uashingtoni merrte këtë vendim, Rumania, shtet anëtar i BE-së, ka njoftuar se do të zhvendosë ambasadën e saj nga Tel Avivi për në Jeruzalem. Bukureshti mban aktualisht presidencën e Bashkimit Evropian.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Almira Emiri flet për “The Albanian”: Koncertet “IsrAlb Fest” janë dashuria ime e madhe

Pianistja e mirënjohur shqiptare, Almira Emiri, prej 24 vitesh jeton në Budapest të Hungarisë, me një karrierë të suksesshme ndërkombëtare.…

SPYZONE

A është “Carmel”, e ardhmja e pushkës izraelite?

Pushka automatike “Carmel” mund të jetë revolucioni i ardhshëm. Një armë e qëndrueshme dhe e besueshme, mund të jetë një…