Benjamin Netanyahu, fituesi i madh i zgjedhjeve në Izrael

Koalicioni i djathtë i kryesuar nga kryeministri izraelit, kur janë numëruar 97.4% e votave ka siguruar 65 vende


Benjamin Netanyahu dhe koalicioni i tij, i përbërë nga parti të djathta janë fituesit e zgjedhjeve parlamentare të zhvilluara dje në Izrael, e që zgjodhën deputetët e “Knesset”, parlamentit të 21-të izraelit.

Benjamin Netanyahu, partia e të cilit, Likud, ka siguruar deri tani 35 vende në parlamentin prej 120 deputetësh, është fituese për herë të pestë e një fushate zgjedhore, duke pasur shansin për të hyrë në histori si kryeministri më jetëgjatë.

Koalicioni i djathtë, kur janë numëruar 97.4% e votave ka siguruar 65 vende, një shumicë e qartë absolute që i lejon Netanyahut të formojë qeverinë e 35-të në historinë e Izraelit.

Partia “Blu dhe Bardhë” (Kahol veLavan – Blue and White) e kryesuar nga Benny Gantz dhe Yair Lapid, siguruan gjithashtu 35 mandate, por analistët politikë në Izrael, pohuan se ata janë humbësit e mëdhenj të zgjedhjeve.

Mandatet Parlamentare deri tani

Likud: 35

Kahol veLavan: 35

Shas: 8

United Torah Judaism: 8

Labor: 6

Hadash-Ta’al: 6

Union of Right-Ëing Parties: 5

Yisrael Beytenu: 5

Kulanu: 4

Meretz: 4

Ra’am Balad: 4

Neë Right: 0

Zehut: 0

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

INTERVISTA

Almira Emiri flet për “The Albanian”: Koncertet “IsrAlb Fest” janë dashuria ime e madhe

Pianistja e mirënjohur shqiptare, Almira Emiri, prej 24 vitesh jeton në Budapest të Hungarisë, me një karrierë të suksesshme ndërkombëtare.…

SPYZONE

A është “Carmel”, e ardhmja e pushkës izraelite?

Pushka automatike “Carmel” mund të jetë revolucioni i ardhshëm. Një armë e qëndrueshme dhe e besueshme, mund të jetë një…