Kosova dhe Izraeli thellojnë bashkëpunimin, nënshkruajnë tre memorandume

Nëshkrimi i tyre u bë nga ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla dhe ministri i Jashtëm i Izraelit, Yair Lapid.

“Hitleri kishte gjak hebre”/ Izraeli reagon ashpër ndaj Rusisë: E neveritshme!

Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov ka thënë se diktatori gjerman, Adolf Hitler kishte “gjak hebre”, duke shkaktuar një zemëratë të madhe në radhët e izraelitëve.

Yair Lapid: Po punojmë për të forcuar partneritetin e Izraelit me Shqipërinë!

Ministri i Jashtëm i Izraelit, Yair Lapid, ka shpërndarë statusin e Ministres për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka, pas bisedës midis tyre.

Xhaçka-Lapid: Marrëdhënie të shkëlqyera mes Shqipërisë dhe Izraelit

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, zhvilloi një bisedë me Ministrin e Jashtëm të Izraelit, Yair Lapid.

Viti i Ri Hebraik, Ambasadorja e Kosovës e ftuar nga Presidenti i Izraelit, Isaac Herzog

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë në aktivitetin e organizuar nga Presidenti i Shtetit të Izraelit, Isaac Herzog, në në Rezidencën e Presidentit, në nder të Trupit Diplomatik me rastin e Rosh Hashanah, Viti i Ri Hebraik 5782.

Ministri i Jashtëm, Yair Lapid: Izraeli do të forcojë miqësinë me popullin fisnik shqiptar!

Ministri i Jashtëm, Yair Lapid, njëherësh edhe Kryeministri Alternativ i Shtetit të Izraelit, përshëndeti 30-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Izraelit dhe Shqipërisë

Lapid takon Stoltenberg: Izraeli është një partner i rëndësishëm i NATO-s!

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, takim me Yair Lapid, Ministër i Punëve të Jashtme të Izraelit

Donika Gërvalla uron qeverinë e re të Izraelit: Të thellojmë miqësinë tonë. Mazel tov!

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla – Schwarz, përmes një mesazhi në Twitter, uroi krijmin e qeverisë së Izraelit, dhe veçanërish ministrin e Jashtëm të Izraelit, Yair Lapid, njëherësh edhe kryeministri alternativ.

Brenda pesë ditësh, Lapid-Bennett mund ta rrëzojnë Netanyahun si kryeministër!

Kryeministri Benjamin Netanyahu mund të përfundojë 12 vitet e tij radhazi në pushtet brena pesë ditëve të ardhshme

Në Izrael besojnë se ai mund të largohet, por Netanyahu mund të befasojë sërish!

Kryeministri Netanyahu kërkon nga deputetët të heqin dorë nga koalicioni Bennett-Lapid, në një përpjekje për të parandaluar marrjen e tij në detyrë. Nëse kjo dështon, ai do të luftojë fuqishëm si opozitar.