“Kundër harresës”, ekspozitë në SHBA me 78 portrete të të mbijetuarve të Holokaustit

Toscano, që nga viti 2015 ka fotografuar pothuajse 400 të mbijetuar nga Holokausti në të gjithë botën.Një ekspozitë me 78 portrete në  format të madh të të mbijetuarve të Holokaustit, fotografuar nga fotografi gjermano-italian Luigi Toscano është hapur në bashkinë e San Franciskos.

Portretet, pjesë e projektit “Gegen das Vergessen” (”Kundër harresës”) nga fotografi me bazë në Mannheim u vendosën dje në bashkinë e qytetit.

Toscano, 46 vjeç, që nga viti 2015 ka fotografuar pothuajse 400 të mbijetuar nga Holokausti në të gjithë botën.

Personat shfaqen në foto duke shikuar drejtpërdrejtë në kamera, disa të qeshur, të tjerë seriozë.

Pesëmbëdhjetë prej tyre vijnë nga një rajon më i madh, San Francisko, përfshirë të mbijetuarit e ish-kampeve të përqëndrimit si Ben Stern, 97 vjeç, Ilse Alexander e lindur në Austri, 89 vjeçe dhe Fanny Krieger, 89 vjeçe, e cila humbi prindërit e saj dhe motrën më të vogël në Holokaust.

“Ne duhet të vazhdojmë diskutimin dhe analizën e Holokaustit,” tha Toscano.

Ai tha se personi më i vjetër që kishte fotografuar për këtë projekt ndodhej në San Francisco, Sol Franks lindur në Rumani, i cili mbijetoi në kampin e vdekjes në Auschwitz dhe tani është 100 vjeç.

Disa prej të mbijetuarve morën pjesë në hapjen e ekspozitës.

Ilse Alexander tha se kishte qenë shumë e lumtur që portreti i saj të fotografohej.

“Kur shohim diskriminim, racizëm dhe antisemitizëm, duhet ta ndalojmë menjëherë, edhe sot si atëherë”, tha ajo.

Fanny Krieger tha se shpreson që ky projekt do të stimulojë të rinjtë të mësojnë më shumë nga të mbijetuarit për “gjërat e tmerrshme”.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Kryeministri më jetëgjatë dhe më i suksesshëm i Izraelit

Në vitin 2009, ekspertët e përshkruan Benjamin Netanyahun si një udhëheqës të dobët, qeveria e të cilit ishte e destinuar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…